kwiecień

Kielce gościły miłośników organów Hammonda

30-04-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Przez trzy dni w naszym mieście rozbrzmiewały dźwięki organów Hammonda, za sprawą Organ Jazz Festiwal odbywającego się w ramach XXXI Międzynarodowego Zlotu Miłośników tego instrumentu.
Pierwszym punktem bogatego programu był wernisaż wystawy włoskiego artysty Pietro Turco, który odbył się w Muzeum Laurensa Hammonda. Do Kielc przywiózł kilkanaście prac powstałych głównie w technice grafiki komputerowej, wśród nich kopię tej, która zdobi ścianę w Muzeum Jazzu w Nowym Jorku. Obrazy inspirowane są brzmieniem i budową instrumentu, jak sam określa „płynnym zderzeniem przeszłości z przyszłością”. Niektóre z prac z fotograficzną dokładnością i precyzją odzwierciedlają muzyczną rzeczywistość. Warto się z nimi zapoznać, bo ekspozycja dostępna będzie jeszcze do 30 maja br. w gmachu muzeum przy ulicy Kościuszki. Dodam jeszcze, że jedną z prac autor podarował kieleckiej placówce.

Wystawa to jedno, ale gros programu spotkania miłośników „Hammondów” zdominowały koncerty. W sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej zagrali wirtuozi tego niezwykłego i jakże charakterystycznego w brzmieniu instrumentu. Pierwszego dnia Gary Hammond Trio i projekt pn. Krzemiński/Parker/Serafiński. W ocenie tego ostatniego coraz więcej ludzi młodych interesuje się muzyką opartą na organach Hammonda, więc organizowanie takiego festiwalu ma głębokim sens.
Ssłuchacze nie mogli narzekać na brak muzycznych doznań, czego dobitnym przykładem były sobotnie koncerty. Na scenie zaprezentował się Yarosh Organ Trio w składzie Przemysław Jarosz, perkusja, Tomasz Pruchnicki, saksofon i Kajetan Galas, organy Hammonda, a usłyszeć można było utwory z przygotowywanej do edycji najnowszej ich płyty. Na finał wystąpili goście z Włoch; organista Alberto Marsico i perkusista Alessandro Minneto w bardzo szerokim repertuarze, począwszy od bluesa, przez muzykę filmową Morricone na r&b kończąc. Koncertom towarzyszyły warsztaty oraz nocne jam session w klubie przy ulicy Słowackiego 1.

Organizatorami Organ Jazz Festiwal byli: Muzeum Laurensa Hammonda i Chicago Organ Music Club, a wsparcia udzielili Hammond Europe i Hammond Polska. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Wojciecha Lubawskiego.