VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

20-11-2018

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które odbędą się w dniach od 25 do 30 listopada.

Spotkania koncentrują się w tym roku wokół chasydyzmu: mistycznego ruchu żydowskiego, który rozwijał się głównie na terenach Rzeczpospolitej od XVIII wieku. W niedzielę, 25 listopada o 15.00 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Agnieszki Traczewskiej prezentujących postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy Leżajska. Po niej spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim wokół albumu "Historyczny atlas chasydyzmu". We wtorek o 18.00 będzie można wziąć udział w tiszu (w jidisz: "stół"): spotkaniu w formie posiłku, podczas którego nauczyciel chasydzki głosi naukę i prowadzi śpiew. Tę rolę pełnić będzie znany żydowski kantor i działacz Symcha Keller. W piątek, 30 listopada o 18.00 będzie można zobaczyć świat przedwojennych sztetli w filmie "Polin. Okruchy Pamięci" w reżyserii Joanny Dylewskiej. Po niej dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.

W Spotkania włączono w tym roku kolejne Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe. Wygłoszą je wspólnie rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ksiądz Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie. Wspólna nauka rekolekcyjna będzie miała miejsce w środę, 28 listopada o godzinie 18.00 w  siedzibie Stowarzyszenia na Planty 7, natomiast w czwartek, 29 listopada o godzinie 19.00 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 odbędzie prowadzone przez obu duchownych nabożeństwo biblijne.

W ramach Spotkań w poniedziałek, 26 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim wokół jego nowej książki "Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa".

Spotkania są współfinansowane przez Urząd Miasta Kielce. Wstęp wolny. Wszystkie wydarzenia, oprócz nabożeństwa, będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach.