listopad

Odpady budowlane bez tajemnic - ruszyła kampania „Postępuj świadomie z odpadami w Kielcach”

29-11-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Jak zachować się widząc pożar odpadów? Jak unikać skażenia środowiska materiałami pobudowlanymi? Jak bezpiecznie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych? Kto może zapłacić nawet 1 mln zł kary za niewłaściwe postępowanie ze śmieciami? Rusza kampania „Postępuj świadomie z odpadami w Kielcach”, której zadaniem jest odpowiedź na te i wiele innych pytań. Organizatorami programu są: UM Kielce, ENERIS Surowce, a partnerami Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach i Państwowa Straż Pożarna.

W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła liczba pożarów pojemników na odpady. Do połowy listopada w Kielcach odnotowano ich już 167, ponadto 11 pożarów dzikich wysypisk oraz 2 składowisk śmieci i odpadów. I dlatego organizatorzy kampanii „Postępuj świadomie z odpadami w Kielcach” chcą edukować mieszkańców w zakresie właściwego postępowania z odpadami powstałymi w czasie budowy czy remontu. Chodzi o tapety, okleiny, kartony, tynki, folię, styropian, gruz betonowy czy cegły. Każdy mieszkaniec może zdecydować, czy posegregowane odpady pobudowlane samodzielnie przywiezie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u,  czy też zamówi w firmie specjalistycznej usługę odbioru. Aby przygotować do wywozu odpady pobudowlane  najlepiej zamówić kontener lub tak zwanego big-baga.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to obowiązkiem każdego z nich, niezależnie od tego, czy jest to zakład przemysłowy, warsztat samochodowy, salon fryzjerski czy firma budowlana, jest posiadanie wpisu do Bazy Danych o Odpadach prowadzonej przez Urząd Marszałkowski. Konsekwencjami administracyjnymi nieposiadania wymaganych dokumentów lub nieprawidłowego gospodarowania odpadami mogą być: decyzja o wstrzymaniu działalności, kary od 10 tys. do nawet 1 mln złotych, a także cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności. Wiąże się to w konsekwencji z zakończeniem działalności gospodarczej i nakazem usunięcia odpadów.