Trzecie urodziny Energetycznego Centrum Nauki KPT

16-11-2018

Ponad 60 tysięcy zwiedzających w ciągu trzech lat odwiedziło Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. 17 listopada Centrum świętować będzie urodziny.

Energetyczne Centrum Nauki powstało dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”. W 2013 r. Kielecki Park Technologiczny kupił budynek po Wyższej Szkole Umiejętności, który pierwotnie należał do zakładów Chemar i położony był tuż obok pierwszego z inkubatorów – Orange Inc. W związku z dynamicznym rozwojem Parku został on wyremontowany na potrzeby kolejnego inkubatora - Skye Inc. Tak powstał nowoczesny budynek ze szklaną elewacją, laboratoria IT, biura, biblioteka materiałowa i tętniąca życiem fabryka energii na drugim piętrze – Energetyczne Centrum Nauki. – KPT często wychodzi poza tradycyjne ramy działalności i powszechnie obowiązującą definicję parku technologicznego. W trakcie modernizacji okazało się, że drugie piętro budynku po Chemarze stanowi ciekawą przestrzeń, którą można wykorzystać na coś niestandardowego. Wówczas pojawił się w naszych głowach pomysł na stworzenie miejsca, które przyciągnie zarówno najmłodszych odbiorców, jak i całe rodziny. Chodziło o stworzenie ciekawej oferty dla mieszkańców Kielc - opowiada Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Dodaje, że w momencie kiedy należało skonkretyzować pomysł na to miejsce, pojawiła się koncepcja, by wiązało się ono z energią. - To temat bardzo uniwersalny. Energia nas otacza, jest wszędzie. Dzięki niej możemy pokazywać wiele zjawisk związanych z fizyką, chemią, czy biologią, możemy opowiadać o ekologii i ochronie środowiska – kontynuuje dyrektor.

Misją Centrum jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Na 360 m2, mieszczą się: interaktywna wystawa, laboratorium, kino 3D, recepcja, szatnia i sklepik naukowy. Wystawa opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Znajduje się tu między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Wystawa podzielona została na trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Laboratorium „Generator Mocy” jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem edukatorów uczestnicy warsztatów biorą udział w naukowych eksperymentach. W ofercie są także pokazy popularnonaukowe, urodziny małego naukowca, a także spotkania cykliczne, kursy i prezentacje. Generator jest wyposażony w multimedia i naukowe gadżety. W kinie ECN prezentowane są naukowe filmy, organizowane są spotkania i wykłady, kameralne konferencje oraz pokazy, a także projekcje na dużym ekranie w technologii 3D.

Częścią ECN jest położony także przy ulicy Olszewskiego Energetyczny Ogród Doświadczeń. Znajdują się tutaj: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w zupełnie nietypowy sposób. Są tu także: równoważnia, ponad trzydziestometrowa tyrolka, a także podwyższona scena, umożliwiająca organizację eventów. Chętni mogą  skorzystać ze strefy relaksu - 2 altan z grillem.

- W sobotę 17 listopada zapraszamy na nasze 3. urodziny. Przyjęcie odbędzie się na wystawie „Energia”, w laboratorium „Generator mocy” oraz w kinie 2D/3D. Start godzina 11.00 – zaprasza Karolina Cieślik z ECN i dodaje, że wejścia będą odbywać się co godzinę aż do 17:00, a podczas każdej z tur zwiedzania przygotowano specjalny pokaz „Magia chemii”. Uczestnicy dowiedzą się czy chemia może być magiczna? Czy można uzyskać kolorowe płomienie? W jaki sposób ogrzać się, nie rozpalając ogniska? Do dyspozycji odwiedzających będzie też laboratorium „Generator mocy”, w którym będą czekać ciekawostki ze świata nauki i wolne eksperymentowanie.

Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 oraz 17:00. Każda tura zwiedzania trwa 45 minut. Bilety w cenie 7 zł, 5 zł lub 4 zł można zakupić przez internetowy system sprzedaży biletów na stronie www.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum.