luty

Kadzielnia i Wietrznia z kolejnymi udogodnieniami dla turystów

16-02-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Dwie oferty wpłynęły na ogłoszony przez Geopark Kielce przetarg na „wykonanie kompleksowej infrastruktury turystycznej i edukacyjnej w Parku Kadzielnia oraz budowę ścieżki edukacyjnej w rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego w Kielcach”. Projekty są odpowiedzią na zgłoszenia turystów i mieszkańców miasta.

Realizacją pierwszego zadania, na które zamawiający przeznacza 5 mln. 750 tys. zł, zainteresowana jest firma z podkrakowskiego Mnikowa. Swoją pracę wyceniła na kwotę o 20 tys. wyższą. Na Kadzielni ma powstać ścieżka, która połączy dojazd do amfiteatru z ulicą Pakosz. Kiedyś takie przejście było, ale na skutek działań geologicznych zostało zasypane. Z uwagi na to, że ze Wzgórza Harcerskiego spłynęło kawałek skarpy, komunikacja w tamtym rejonie jest uniemożliwiona. Przed wykonaniem ścieżki konieczne będzie zatem zabezpieczenie skarpy.

Na Wietrzni natomiast ma powstać m.in. ścieżka edukacyjna wraz z lapidarium do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Ustawione zostaną tablice edukacyjne i wyeksponowane bloki miejscowego kamienia. W planach są tu warsztaty m.in. dla osób niewidomych i niedowidzących. Geopark dysponuje koncepcją, opracowaną przez Michała Gdaka z Instytu Dizajnu, wykonawca zaś ma zrealizować inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oferta, którą złożyła firma z podkieleckiego Masłowa, jest wyceniona na niespełna 260 tys. zł. Taką kwotą dysponuje na to zadanie Geopark. Nowa ścieżka uzupełni tę już istniejącą oraz poprawi dostępność rezerwatu dla turystów.

Realizacja obu projektów dojdzie do skutku w przypadku uzyskania unijnego dofinansowania. Geopark czeka obecnie na podpisanie umowy w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim województwa świętokrzyskiego. Jeżeli dojdzie do skutku, inwestycje powinny zostać sfinalizowane pod koniec tego roku.