luty

I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji "Wolność i Pokój"

19-02-2018

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego  zaprasza  na I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji "Wolność i Pokój", któremu towarzyszyć będą słowa Tadeusza Mazowieckiego: Jest czas powracania do pytań, ale wcale nie do najprostszych odpowiedzi, czas rozmów, w których chce się czuć drugiego człowieka. Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 26 marca, a wszystkie wydarzenia będą mały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach, ul. Planty 7.  Kilkanaście spotkań z wybitnymi polskimi autorami, humanistami i artystami, m.in. Adamem Zagajewskim, Jerzym Trelą, ks. Adamem Bonieckim, o. Janem Kłoczowskim OP, zapełnią kalendarz festiwalowy, w którym wyjątkowe miejsce będzie miała polska premiera książki Joanny Tokarskiej-Bakir pt. „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”. Podczas Festiwalu postawione zostaną fundamentalne pytania: Kim jest Inny? Kto to jest Swój? Co to jest  "naszość" i "obcość"? Jak się w tym odnaleźć? Co nas może ochronić przed nienawiścią, wrogością czającą się w nas samych, czyhającą i osaczającą z zewnątrz? Chcemy też po-rozmawiać o wolności w obliczu wygnania i wyganiania. Wzbudzić twórczy niepokój i umożliwić czytelnikom osobiste spotkanie z autorami.

Na wszystkie spotkania (oprócz wydarzeń biletowanych: koncert Joanny Trzepiecińskiej i pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”) obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7.  Festiwal odbywać się będzie pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce.

Program Festiwalu na stronie  jankarski.org.pl/festiwal/