luty

W planach kolejne atrakcje Ogrodu Botanicznego

23-02-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Kolejne inwestycje w Ogrodzie Botanicznym planuje przeprowadzić Geopark Kielce. Ogłosił przetarg na dwa zadania. To większe dotyczy wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni około 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu ma powstać także Alpinarium Pieniny i ścieżki, a oczka wodne obsadzone roślinami.

Kolejne z zadań dotyczy wykonania odsłonięcia stanowiska geologicznego w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Po badaniach georadarem prowadzonych w 2016 roku przez naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej okazało się, że na terenie Ogrodu Botanicznego znajdują się pustki podziemne. Nie wiadomo jakie. Mogą to być na przykład pozostałości po kopalni,  a tych w rejonie Karczówki jest wiele.

Aby sprawdzić co kryje się pod ziemią trzeba będzie wykonać m.in. badania georadarowe oraz wiercenia badawcze. Po zakończeniu prac planowane jest udostępnienie tego miejsca dla zwiedzających.

Projekt rozbudowy Ogrodu Botanicznego, to koszt ponad 9 mln zł, z tego przeszło 6 mln może wynieść dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Uzyskanie współfinansowania jest warunkiem podpisania umów z wykonawcami.  Zainteresowanie przetargiem jest spore, oferty będą przyjmowane do 6 marca.

Jeśli wszystko się powiedzie, prace rozpoczną się na wiosnę, a kielecki Ogród Botaniczny zyska kolejne atrakcje. Otwarcie Ogrodu dla zwiedzających zaplanowane jest od czerwca tego roku.