luty

Na kwalifikację wojskową marsz

27-02-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

W Kielcach trwa kwalifikacja wojskowa. Pomimo tego, że  obowiązkowy pobór do wojska zakończył się w 2008 roku, każdy, kto jest w wieku poborowym musi stawić się na komisji lekarskiej. Nie oznacza to jednak, że ma odbyć służbę wojskową. Taka wizyta wiąże się z badaniem lekarskim, przydziałem kategorii i wyrobieniem  książeczki wojskowej. Kłopot w tym, że wiele osób nie odpowiada na nadesłane wezwania. Unikający kwalifikacji mogą mieć problemy.

Obowiązek stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej obejmuje obecnie mężczyzn urodzonych w 1999 roku i starszych, którzy do tej pory nie dopełnili obowiązku zgłoszenia się. Ponadto mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej. W Kielcach w tym roku wezwania wysłano do niemal 1000 młodych mężczyzn. Ci, którzy nie zwlekali z przyjściem, już wiedzą, że kwalifikacja przebiega szybko, sprawnie, a przy okazji może być inspiracją wyboru dalszej drogi  życiowej.

Przed komisją lekarską mogą stanąć też panie, które zgłosiły się wcześniej do Wojskowej Komisji Uzupełnień i zadeklarowały, że chcą swoje losy związać z wojskiem oraz  te, które pobierają lub niedawno skończyły naukę na kierunkach przydatnych do służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Kielcach badająca osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy na terenie naszego miasta ma siedzibę w dawnym budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 14 przy ul. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 53. Jeżeli wezwana osoba z ważnych przyczyn nie może się stawić w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana  do zawiadomienia o tym fakcie telefonicznie. Powinna tego dokonać najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie.. Wówczas zostanie wyznaczony nowy termin. (Urząd Miasta Kielce - Biuro Ewidencji Ludności i Spraw Wojskowych tel. nr 41 36 76 582 lub 41 36 76 599).

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej winny zabrać  ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, (jeżeli taką posiadają) oraz aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy.

Kwalifikacja wojskowa na terenie Kielc przeprowadzana będzie do 21 marca br.