luty

2 miejsce

Bodzentyńska w oczach architektów

28-02-2018

Rozstrzygnięto, ogłoszony przez Urząd Miasta Kielce, konkurs architektoniczno - urbanistyczny na zagospodarowanie ulicy Bodzentyńskiej. Koncepcje rewitalizacji przygotowało 10 pracowni architektonicznych.

Bodzentyńska należy do najstarszych ulic w Kielcach. Ratusz zakłada, że po rewitalizacji przybierze ona bardziej kameralny, ale jednocześnie elegancki charakter, że pojawią się tu elementy nawiązujące do historii tego miejsca. Ma być dużo zieleni oraz miejsca do wypoczynku.

Pierwszą nagrodę, 20 tys. zł brutto i zaproszenie do negocjacji zamówienia dokumentacji projektowej, Sąd Konkursowy przyznał zespołowi projektowemu pod przewodnictwem architektów Pauliny Bogdał-Śmierzyńskiej i Konrada Śmierzyńskiego. Doceniono m.in. prostotę zaproponowanych form oraz realność rozwiązań w kontekście zakładanego budżetu. - Chcieliśmy przywrócić pewnego rodzaju obraz rzeki i poprzez zieleń wskazać na rytmiczność zabudowy - opowiada Konrad Śmierzyński. Dlatego zwycięski projekt zakłada m.in. stworzenie miejsc do kontemplacji. Mają to być drewniane domki - w których można będzie siedzieć, odpoczywać i oglądać miasto z perspektywy łąki - wyjaśnia architekt, odwołując się do wspomnień wielu osób z dzieciństwa.

Drugie miejsce w konkursie i 10 tys. zł uzyskał zespół arch. Jakuba Heciaka za „interesujące zagospodarowanie ulicy zielenią kształtującą kameralną przestrzeń publiczną”. Trzecią lokatę - 5 tys. zł, przyznano konsorcjum firm: Autorska Pracownia projektowa JWMS Sp. z o.o i Gringoo Architektura Krajobrazu. W tym projekcie jako pozytyw podkreślono m.in. zastosowanie różnorodnych elementów małej architektury.

Szacowany koszt rewitalizacji ulicy Bodzentyńskiej to 1,5 mln zł. Inwestycja miała zostać wykonana przy wsparciu funduszy unijnych. Niestety projekt rewitalizacji Kielc, w ramach którego planowano wykonać sześć inwestycji, wśród nich między innymi odnowienie Skweru im. Ireny Sendlerowej, przebicie ulicy Silnicznej do Lecha Kaczyńskiego oraz przebudowę ulicy Głowackiego, nie otrzymał dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jest na liście rezerwowej. - To jest tak ważne miejsce, że nawet jeśli będzie trzeba je zrewitalizować etapami ze środków własnych miasta, to je zrealizujemy - powiedział Artur Hajdorowicz dyr. Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta po ogłoszeniu wyników konkursu, które miało miejsce dziś w Instytucie Dizajnu.