luty

„OZEASZ. Historia niemożliwej rodziny”

28-02-2018

Dziś o godz. 19.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu „OZEASZ. Historia niemożliwej rodziny”. Poprzedziły ją pokazy przedpremierowe dla młodzieży.

Musical współczesny „OZEASZ. Historia niemożliwej rodziny” to druga część trylogii po spektaklu „Rut. Historia niemożliwej miłości”, wystawionym na Dużej Scenie KCK w 2016 r. W przygotowaniu jest „Amos. Historia niemożliwego miasta”.

Akcja wszystkich trzech części dotyczy aktualnych problemów społecznych. Spektakl ukazuje poszukiwanie szczęścia w życiu osobistym i  rodzinnym. Przywołuje konteksty biblijne z szacunkiem dla każdego człowieka. Jest to nawiązaniem do postawy znanego biblisty – ks. prof. Józefa Kudasiewicza, pochodzącego z regionu świętokrzyskiego. Autorka  scenariusza i piosenek to Zuzanna Ferenc – Warchałowska. Reżyserem i zarazem choreografem jest Michał Ośka – aktor i tancerz Kieleckiego Teatru Tańca. Muzykę skomponował Wojciech Armata. Przygotowania scenografii podjęła się Jaśmina Parkita.

Zespół “Ozeasza” to ponad 70 osób z różnym doświadczeniem scenicznym – aktorskim, tanecznym i wokalnym. Są wśród nich uczniowie szkół kieleckich: II LO im. Jana Śniadeckiego, III LO im. Cypriana Kamila Norwida, VI LO im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach, Gimnazjum nr 3 im. Janusza Korczaka, Gimnazjum Integracyjne nr 4 im. Jana Karskiego, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 9 im. mjr. Henryka Sucharskiego, Gimnazjum nr 16, Szkoła Podstawowa nr 33. Na scenie pojawią się absolwenci i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także kilka formacji tanecznych: STiA “Trzpioty”, “Fame”, “Verso”, “AKT”, a także “Axis” i Grupa “OŚ – ki” z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury “Kuźnica”.

Realizacja tego przedsięwzięcia, przygotowywanego stopniowo od ponad pół roku, jest możliwa dzięki ludziom dobrej woli, instytucjom i sponsorom. Są to przede wszystkim organizator – Stowarzyszenie WESOŁA54, Prezydent Miasta Kielce, Wodociągi Kieleckie, Gmina Sitkówka –  Nowiny, Miasto i Gmina Morawica,  Firma „Dzieńdobry”, Firma „Dorex” Parasole i wielu indywidualnych ofiarodawców.
W przygotowaniu scenografii pomógł Kielecki Teatr Tańca, w opracowaniu ścieżki muzycznej pomógł Bogusław Polak i Studio „Koliber”.
Aktorzy i wokaliści:
Ozeasz: Volodymir Ryga
Gomer:  Ola Świtek, Katarzyna Malecka, Katarzyna Moskal
Tomek: Patryk Celebański
Kierowniczka:  Agata Sobota
Ola: Paulina Picheta
Rodzice:  Ewa Kuziel – Ozdoba, Marcin Brodziński
Koleżanki: Maja Wierzchowska, Natalia Ozdoba, Zuzanna Świerczek
Kolega:  Jacek Bonarski
„Jesteśmy przekonani, że inicjatywa powstania rodzimych musicali jest możliwa w Kielcach – mieście od lat rozwijającym muzykę i taniec” – mówi autorka  scenariusza i piosenek, Zuzanna Ferenc – Warchałowska.