marzec

Światowa fizyka w "Śniadku"

19-03-2018

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbywają się dziś w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Śniadeckiego w Kielcach. Wydarzenie jest organizowane na zaproszenie szkoły przez Instytut Fizyki Jądrowej  Polskiej Akademii Nauk i pracowników CERN w Szwajcarii.

Zajęcia dotyczą najnowszych odkryć w dziedzinie cząstek subatomowych. Taka propozycja spotkała się z zainteresowaniem wielu uczniów klas o profilu matematyczno-fizycznym nie tylko ze „Śniadeckiego”, ale też innych szkół. Spotkanie zgromadziło największych pasjonatów tej dziedziny nauki.

Podczas towarzyszących spotkaniu wykładów padały pytania, które dawno temu stawiali filozofowie, jak Arystoteles czy Demokryt, a dziś odpowiedzi na nie poszukują fizycy. To m.in. czy istnieją dodatkowe wymiary, czym jest ciemna materia, skąd pochodzi promieniowanie kosmiczne?

Uczestnicy warsztatwów mieli też okazję wykonać  samodzielną analizę komputerową najnowszych danych doświadczalnych z eksperymentu w akceleratorze LHC w CERN. Warsztaty zakończą się telekonferencją i omówieniem wyników analiz z pracownikami w CERN i innymi ośrodkami w Europie.

II Liceum Ogólnokształcące w Kielcach jest jednym z czterech miejsc w Polsce, gdzie zorganizowano Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych.

Lato w Mieście 2019