marzec

"Ferdydurke" w wykonaniu uczniów "Ściegienego" na deskach "Kubusia"

21-03-2018

Spektakl "Ferdydurke", inspirowany powieścią Witolda Gombrowicza, to najnowsze wyzwanie grupy teatralnej „Petrus”, działającej w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Premiera, która odbędzie się 23 marca o godz. 18.00 w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś", będzie kolejnym pokazem realizowanym w ramach projektu „W szkole i na scenie”. Umożliwia on prezentację na deskach profesjonalnego teatru spektakli realizowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.

Zaproszenia rozesłane, jeszcze tylko ostatnie próby przed poddaniem się ocenie publiczności i ostatnie wskazówki udzielane przez opiekunki zespołu - Agnieszkę Dziarmagę i Ewę Majerowską oraz reżysera spektaklu, którym jest współpracujący z  teatrem „Kubuś” Przemysław Żmiejko.

Spektakl "Ferdydurke", przygotowany przez uczniów „Ściegiennego”, jest adresowany do widzów od lat 12. Bohater Gombrowicza - Józio Kowalski - odbywa egzystencjalną podróż w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu własnej tożsamości. Sztuka Gombrowicza, przedstawiana w uwspółcześnionej formie, jest dla uczniów niełatwym zadaniem, ale już patrząc na próbę przed premierą widać, że poradzą sobie znakomicie.

Grupa teatralna działa w V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach od niemal 20 lat, od 11 pod nazwą -„Petrus”.  Co roku przygotowują nowy spektakl. „Ferdydurke” jest drugim przedsięwzięciem realizowanym we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”.

Trzymamy zatem kciuki i za gorące przyjęcie spektaklu przez publiczność i za dalszy rozwój młodych aktorów.

Lato w Mieście 2019