marzec

Tydzień Przyjaźni Węgiersko-Polskiej

23-03-2018

Delegacja Miasta Kielce na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim rozpoczęła wizytę na Węgrzech w mieście Veszprem, gdzie odbywa się Tydzień Przyjaźni Węgiersko-Polskiej. Podczas Konferencji Węgierskich i Polskich Miast Partnerskich, w której udział biorą  prezydenci i burmistrzowie, a także reprezentacja Komisji Europejskiej i węgierskiego ministerstwa spraw socjalnych i dziedzictwa kulturalnego, prezydent W. Lubawski mówił o aktywności międzynarodowej Kielc, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z węgierskim Budapeszt Czepel.

Uczestnicy konferencji podpisali Deklarację Końcową, w której m.in. zarekomendowali stworzenie Federacji Samorządów Węgierskich i Polskich. Jej zadaniem byłoby pogłębienie relacji miast partnerskich oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy samorządami.   Konferencja jest częścią oficjalnych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, przypadającego na 23 marca. Gospodarzem obchodów jest w tym roku Veszprem. Główna ulica miasta została udekorowana polskimi i węgierskimi flagami, a  różne instytucje organizują wystawy, pokazy czy koncerty prezentujące owoce polsko-węgierskiej współpracy.

W 2019 oficjalne obchody dnia przyja źni polsko - węgierskiej odbędą się w Kielcach.  - Już dziś życzę Państwu wszystkiego najlepszego, wielu ciekawych pomysłów, udanej organizacji tego przedsięwzięcia - powiedziała Anna Isola, współpracownik komisarza unijnego Tibora Navracicsa. Mer Veszprem - Gyula Porga, jest pewien, że kieleckie obchody w 2019 r. będą ciekawym godnym uwagi przedsięwzięciem . - Takie inicjatywy powinny rodzić się z sercem. Wiem, że tych pozytywnych emocji w Kielcach nie brakuje, dlatego będę rekomendował mieszkańcom Veszprem i moim węgierskim przyjaciołom odwiedziny w Kielcach w marcu 2019 roku - powiedział.

Lato w Mieście 2019