marzec

Rusza program dla zagrożonych eksmisją

30-03-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Wstępnie ponad 500 kielczan zakwalifikowało się do programu dotyczącego zasad udzielania pomocy osobom zagrożonym eksmisją w Kielcach w jego pierwszej edycji w latach 2014-2017. Decyzją radnych program będzie kontynuowany. Zadłużenie mieszkań należących do miasta na koniec 2017 roku wynosiło ponad 17 mln złotych, z czego część została umorzona. Adresatami programu są kielczanie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, zamieszkujący w lokalach stanowiących własność Miasta oraz ci zagrożeni utratą mieszkania ze względu na posiadaną zaległość z tytułu opłat czynszowych.  Aby się do niego zakwalifikować,  średni miesięczny dochód wnioskujących, nie może przekroczyć w gospodarstwie wieloosobowym 125% najniższej emerytury, zaś w jednoosobowym - 175%. Uczestnik, podpisując porozumienie, zobowiązuje się do terminowego regulowania opłat czynszowych przez okres 24 miesięcy oraz spłaty zadłużenia jednorazowo lub w ratach w wysokości  20 procent, a nie jak wcześniej 15 %. W  projekcie  nie mogą brać udział osoby, w stosunku do których orzeczono  prawomocną eksmisję. Program ruszy w połowie kwietnia, wnioski będą przyjmowane przez okres 6 miesięcy, a nie jak dotychczas przez półtora roku.