marzec

Od marca śmieci po nowemu

01-03-2018

Od 1 marca w Kielcach wprowadzony zostanie system segregowania odpadów na 5 frakcji. Do tej pory do pojemnika lub worka zielonego wrzucaliśmy szkło, do żółtego metale i  tworzywa sztuczne, do brązowego - odpady ulegające biodegradacji, zaś do czarnego - odpady zmieszane. Teraz mieszkańcy segregować będą również papier, który ma trafiać do pojemników, bądź worków niebieskich.

Do końca marca pracownicy kieleckiego ENERIS Surowce ustawią około 2 tysięcy nowych, niebieskich pojemników do osiedlowych altan oraz do firm. Do czasu ich dostarczenia, mieszkańcy są proszeni o przestrzeganie dotychczasowych zasad, to jest wrzucanie papieru do pojemnika żółtego. Z uwagi na dodanie kolejnej frakcji odpadów segregowanych, zmienią się nieznacznie terminy ich odbioru - nowe harmonogramy wchodzą w życie od 1 marca. To, kiedy przyjedzie śmieciarka, można sprawdzić wchodząc na stronę internetową Urzędu Miasta Kielce (www.um.kielce.pl/harmonogram-wywozu-odpadow/) bądź stronę ENERIS Surowce (www.grupa-eneris.pl/kielce).

Nowe harmonogramy odbioru zostały już dostarczone wraz z pakietem worków do 95% mieszkańców domów jednorodzinnych. Każdy właściciel posesji otrzymał roczny limit worków plus 40 na zapas. W przypadku, gdy ten zapas okaże się niewystarczający, po dodatkowe worki można zgłosić się do biura ENERIS Surowce, przy ulicy Zagnańskiej 232a.

Przypomnijmy, że dotychczasowe zasady dotyczące zbiórki odpadów pozostają bez zmian. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, tak jak było do tej pory, będą dysponować pojemnikiem na odpady zmieszane i workami na odpady selektywne w obecnej kolorystyce (szkło - worek zielony, plastik i metal - żółty, bioodpady - brązowy). Na osiedlach odpady w dalszym ciągu będą segregowane do pojemników, których kolorystyka także pozostaje bez zmian. Co ważne, zmiana w systemie segregacji nie wpłynie na cenę za odbiór odpadów - stawki pozostaną na dotychczasowym poziomie (9 zł 50 gr miesięcznie od osoby za odpady segregowane i 12 zł za niesegregowane). Mieszkańcy nie muszą także wypełniać nowych deklaracji. Do ich uzupełnienia do 1 marca byli zobowiązani jedynie właściciele firm.

Informacje: Wydział Usług Komunalnych i Zarzadzania Środowiskiem UM Kielce
tel. interwencyjny ds. związanych ze składaniem deklaracji oraz odbiorem odpadów:
41 36 76 664, 41 36 76 658, ponadto numery 41 36 76 609, -655, -656

Pod linkiem www.grupa-eneris.pl/kielce znajdują się aktualizowane na bieżąco odpowiedzi na najczęstsze pytania mieszkańców.

Lato w Mieście 2019