marzec

Finał VI Świętokrzyskiego Turnieju Językowego

05-03-2018

Jednym z wydarzeń towarzyszących Tygodniowi Kultury Języka był, organizowany przez V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego  w Kielcach oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli - VI Świętokrzyski Turniej Językowy. Konkurs, przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych, adresowany był  do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Kielc, a także powiatu kieleckiego. Udział w eliminacjach szkolnych wzięło prawie 800 osób z 11 gimnazjów oraz 15 szkół średnich. Do rozgrywek finałowych, które odbyły się w V LO zakwalifikowało się 52 uczniów.

W kategorii gimnazjalistów najlepsza okazała się Kinga Świat z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach. Drugie miejsce ex aequo zdobyli Zuzanna Chudzicka z Gimnazjum przy SP 31 w Kielcach oraz Tomasz Puton z Gimnazjum przy SP 39 w Kielcach, trzecie -  Maria Kozub z Gimnazjum w Daleszycach. Natomiast w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęły ex aequo  Julia Wiktorowska z VI LO im. J. Słowackiego oraz Anna Dziadosz z V LO im. ks. P. Ściegiennego w Kielcach. Druga była Klaudia Sławecka z VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, zaś trzeci - Ryszard Nowak z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. W. Sikorskiego w Kielcach.

Patronat honorowy nad  przedsięwzięciem sprawowały Kuratorium  Oświaty w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kieleckie Towarzystwo Naukowe.