marzec

Pobiegli dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych

05-03-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Szósta edycja Biegu Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - imprezy organizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Urząd Miasta Kielce, zgromadziła zarówno zawodowców, jak i tych, którzy uprawiają tę dyscyplinę sportu po prostu dla przyjemności. Do wyboru były dwa dystanse: na 10 km i 1963 m. Najzagorzalszym amatorom biegania kilka kresek na minusie nie przeszkodziło w starcie.

Trasa rodzinnego happeningu, którego długość - 1963 metry, odnosi się do daty pojmania i śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. Lalek, poprowadzona została alejkami Parku Miejskiego i ulicą Paderewskiego.  Uczestnicy biegli z podobiznami Żołnierzy Wyklętych na piersiach, niektóry także z biało-czerwonymi flagami. Na metę pierwszy dotarł Adam Kędziora z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który w Biegu Tropem Wilczym startował po raz drugi. W grupie pań najszybsza na tym dystansie była Wiktoria Bielecka, również z KKL.

Bieg Główny na 10 km, który prowadzony jest co roku ulicami miasta, to propozycja, z której skorzystało wielu zawodowców i biegaczy amatorów. Z placu przed muszlą koncertową w Parku Miejskim, biegli m.in. Solną, Paderewskiego, Żytnią, Sienkiewicza, przez Plac Wolności, ulicami Głowackiego, Prostą, Gagarina do Skweru im. Szarych Szeregów i dalej do mety znów w Parku Miejskim. Na każdego uczestnika czekał tu pamiątkowy medal. Pierwszym krążkiem na tej trasie został udekorowany Dawid Kubiec z Juventy Kobex Starachowice, który 10 km pokonał w ciągu 32 minut i 20 sekund. W kieleckim biegu startował po raz trzeci, pierwszy raz z takim sukcesem. Wśród pań najszybsza była Sabina Jarząbek z KKL. Trasę pokonała w 37 minut i 32 sekundy. To jej życiowy rekord.

Idea biegu "Tropem Wilczym" powstała w roku 2013. Jej celem jest  promocja biegania oraz uczczenie pamięci bohaterów drugiej konspiracji lat 1944-1963 - Żołnierzy Wyklętych. Corocznie, na co raz większą skalę, bieg odbywa się w wielu miastach Polski i świata.