marzec

Wadliwe inwertery unieruchomiły przegubowe hybrydy

05-03-2018

Od kilku tygodni Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. w Kielcach  realizuje usługę przewozową w naszym mieście i gminach ościennych. To wynik rozstrzygniętego przetargu komunikacyjnego, rozpisanego w ubiegłym roku przez Zarząd Transportu Miejskiego. Jednocześnie od 1 lutego na ulice wyjechało 25 nowoczesnych autobusów hybrydowych, z czego 15 krótkich 12 metrowych i 10 przegubowych, 18 metrowych.

Kielecki przewoźnik dokonał pierwszej oceny tych pojazdów i zdaniem Elżbiety Śreniawskiej, prezes MPK Sp. z o.o. w Kielcach, nie ma problemów z tzw. „krótkimi” hybrydami. Natomiast unieruchomionych zostało 8 z 10 autobusów przegubowych. Okazuje się, że przyczyną usterek we wspomnianych pojazdach jest pojawiająca się wilgoć w tzw. inwerterach, produkowanych przez jedną z amerykańskich firm specjalizujących się w napędach hybrydowych.

Z deklaracji producenta autobusów, firmy „Solaris”, wynika, że usterki powinny zostać usunięte jeszcze w miesiącu marcu lub najpóźniej na początku kwietnia. Wszystko zależy od logistyki i dostarczenia sprawnych inwerterów ze Stanów Zjednoczonych AP. Jednocześnie pasażerowie w żaden sposób nie odczują braku tych pojazdów, bowiem MPK będzie realizował przewóz taborem należącym do spółki.

Jednocześnie w związku z zaistniałą sytuacją i zapisami w umowie kupna „Solarisów”, ZTM będzie wnioskował do producenta o przedłużenie gwarancji o czas niesprawności pojazdów.