marzec

W roli głównej poezja Zbigniewa Herberta i Miejski Konkurs Ortograficzny

07-03-2018

Ośrodek Kultury „Ziemowit” wpisał się w program organizowanego już po raz 26 Tygodnia Kultury Języka.  W ofercie znalazły się wydarzenia kierowane do szerokiego grona odbiorców, od przedszkolaków przez uczniów klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych aż po seniorów.
Jednym z nich były warsztaty zatytułowane „Czytając Herberta”. Spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta poprowadziła Beata Pszeniczna, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, dla której twórczość tego poety i dramaturga jest bardzo bliska. Punktem wyjścia do zajęć były wiersze „Czułość” i „Zmierzch” z muzyką i w wykonaniu Grzegorza Turnaua oraz Stanisława Soyki.

Młodzież miała również okazję dokonać interpretacji kilku wierszy autora niezwykłego cyklu poetyckiego zatytułowanego „Pan Cogito”.

Niemal równocześnie w Szkole Podstawowej nr 34 odbywała się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego ph. „Zabawa z Ortografią”, w którym udział wzięli zwycięzcy eliminacji szkolnych. W sumie w dwóch kategoriach wiekowych dyktando napisało blisko 70 uczniów z kilkunastu szkół z terenu miasta. Szkoła organizuje to dyktando od ponad 20 lat. W tym roku tematem pracy przewidzianej dla uczniów klas starszych były „Ortograficzne strapienia”.

Zmierzch niepostrzeżenie wypełniał pokój szóstoklasistki. Na zszarzałym horyzoncie widać było ostatnie złocistopurpurowe promienie słońca. Z ogródka unosił się ulotny zapach rosnącej bujnymi kępami macierzanki i świeżo zżętych ziół”. To fragment dyktanda przygotowanego kolejny raz przez Janinę Kulik, polonistkę z „34”. Kto okazał się mistrzem ortografii w tym roku? O tym przekonamy się już wkrótce, bowiem podsumowanie i wręczenie nagród nastąpi za dwa tygodnie, około 22 marca.