marzec

"Przystanek Historia" zaprasza na ciekawe wydarzenia

09-03-2018

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach zaprasza na najbliższe marcowe otwarte wydarzenia.

„Marzec 1968” to tytuł wystawy, którą można zobaczyć w „Przystanku Historia" przy ulicy Warszawskiej 5. Ekspozycja przybliża genezę Marca 1968 r., którą można podzielić na cztery części - świat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, Polska w okresie rządów Władysława Gomułki, środowisko młodzieży działającej na Uniwersytecie Warszawskim oraz dzieje Żydów w Polsce w XX wieku. Wystawa została opracowana przez Oddział IPN w Warszawie.

Drugą propozycją jest wystawa pt. „Zła się nie ulęknę...” - Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej. Przedstawia historię Zagłady Żydów na Ziemi Świętokrzyskiej oraz zaangażowanie Polaków w ich ratowanie. Ekspozycja ukazuje zdjęcia, dokumenty, relacje Polaków ratujących Żydów, a także sylwetki żołnierzy z oddziałów partyzanckich, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale również wspomagali ludność, która taką pomoc niosła. Przedstawione zostały także działania podjęte przez polskie duchowieństwo, które m.in. dawało schronienie dzieciom żydowskim w ochronkach i  sierocińcach oraz pomagało tym zamkniętym w gettach, poprzez działające kuchnie Caritasu. Ukazane zostały również sylwetki Polaków, którym przyznano po wojnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wystawa opracowana przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Wystawy prezentowane w marcu będą dostępne w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

Kolejną propozycją „Przystanku Historia” jest projekcja spektaklu „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” oraz prezentacja monety NBP upamiętniającej Augusta Emila Fieldorfa „Nila” , które odbędą się 13 marca br. o godz. 13.00. Natomiast 21 marca br. o godzinie 17.00 przewidziana jest  projekcja filmu dokumentalnego „Z filmoteki bezpieki. Marzec 1968”, dotycząca polityki Władysława Gomułki w okresie tzw. małej stabilizacji oraz protestów społecznych jakie wywołała. Historia dla każdego- czyli wykład dr. Wojciecha Ostrowskiego„Za Chiny Ludowe…” poświęcony roli, jaką odegrała ChRL w okresie przemian politycznych w PRL w Październiku 1956 r. , który odbędzie 28 marca br. o godz. 17.00.

W ofercie dla szkół, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” przygotowało projekcję filmu „Zapora”, której ostatni pokaz można jeszcze zobaczyć 9 marca br. o godz. 10.00.  Rezerwacja: tel. 696 826 381 lub e-mail przystanek.kielce@ipn.gov.pl. A także IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski pn.  „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, którego wojewódzki półfinał przewidziany jest na 14 maca br. o godz. 10.00 oraz szkolenie dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Z dziejów walk o niepodległość Polski 1768–1877”,  27 marca o godz. 14.00.