marzec

Kielce zorganizują Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

12-03-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

23 marca przyszłego roku Kielce zorganizują Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Temu przedsięwzięciu, mającemu charakter i rangę międzynarodowego wydarzenia, poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w ratuszu. Obchody dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej organizowane są w wytypowanych miastach naprzemiennie. W bieżącym roku gospodarzem wydarzenia będzie Veszprem.

Dniom Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, ustanowionym decyzjami parlamentów w 2007 roku, patronują Prezydenci obu zaprzyjaźnionych państw. Obok wspomnianych, do Kielc przyjedzie wielu zaproszonych gości reprezentujących m.in. władze samorządowe, świat biznesu, sportu czy kultury Polski i Węgier.

Z uwagi na to, że w przyszłym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej ten fakt znajdzie swój akcent w przygotowywanym programie wydarzenia. Zaplanowano m.in.: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Węgrów, którzy ratowali podczas II Wojny Światowej m.in. żołnierzy 4 P.P. Leg. z Kielc wchodzącego w skład 2 Dywizji Piechoty Legionów, zlokalizowanej na historycznym budynku dowództwa Dywizji, obecnie mieszczącym Biuro Wystaw Artystycznych. Dodatkowo przewidziane są koncerty, turniej piłki ręcznej drużyn młodzieżowych, pokazy w ramach Tygodnia Filmu Węgierskiego, a także konferencje, seminaria, a także spotkania przedstawicieli biznesu.