marzec

Kolejna sesja Rady Miasta za nami

16-03-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Od miłego akcentu i wystąpienia Andrzeja Ordysińskiego, przewodniczącego Kieleckiej Rady Seniorów rozpoczęła się kolejna sesja Rady Miasta obecnej kadencji. Po wprowadzeniu zmian do proponowanego porządku obrad, informacji przewodniczącego rady i prezydenta miasta o pracy między sesjami radni przeszli do merytorycznej części obrad. Podjęli uchwały o wprowadzeniu zmian do Budżetu Miasta na rok bieżący i do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018 – 2045. Wiele dyskusji, także z głosem rodziców, wywołały uchwały likwidujące, zmieniające lokalizację bądź dotyczące przekształceń kilku szkół, w tym XI LO im. Gałczyńskiego, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke – Bosaka. Radni, choć nie jednogłośnie, uchwały te przyjęli.

Marek Scelina, dyrektor kieleckiego MOPR-u przedstawił kilka uchwał porządkujących m.in. sprawę ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych, za usługi świadczone w ramach ustawy o opiece społecznej czy wreszcie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Uchwały te radni przyjęli jednogłośnie. Podobny wynik miało głosowanie nad uchwałą w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Bardzo wyczerpująco i długo, bo blisko godzinę, trwała prezentacja stanu zanieczyszczenia powietrza w Kielcach. Radni, a także inni uczestnicy obrad, mieli okazję poznać nie tylko przyczyny takiego stanu rzeczy, ale też sposoby walki ze smogiem. Wskazano m.in. na działania prowadzone przez Straż Miejską czy politykę realizowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Bez głosów przeciw czy wstrzymujących się radni podjęli również uchwały w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Poprzemysłowych i Powojskowych oraz wyrażenia woli przystąpienia do realizacji zadania pn. „Przebudowa Placu Wolności wraz z budową parkingu podziemnego” w trybie partnerstwa publiczno – prawnego. Przyjęty został także pakiet uchwał porządkujących gospodarkę nieruchomościami w miescie.