sierpień

Rozpoczyna się nowy sezon w Teatrze "Kubuś"

29-08-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Rozpoczyna się nowy sezon w Teatrze „Kubuś” pod hasłem „Chodź tu!”.  Będą spektakle, warsztaty i międzynarodowe projekty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pełne atrakcji wakacje w Teatrze „Kubuś” dobiegły końca i teraz, po sfinalizowaniu kolejnej edycji warsztatów „Lato w teatrze”, festiwalu Hurra! ART! czy choćby ostatniego projektu „Ojczyzny” czas na propozycje repertuarowe na nowy sezon.  A zaczynamy już 2 września spektaklem dla najmłodszych „Mały Tygrys Pietrek” w reżyserii Michała Dąbrowskiego. Sztuka Hanny Januszewskiej to klasyka dramaturgii dla dzieci, z powodzeniem wystawiana na scenach w całym kraju. Swoją inscenizację miała także w Teatrze „Kubuś”, dokładnie 30 lat temu, i teraz, w zupełnie nowej odsłonie, wraca na afisz ponownie. Historia tygryska Pietrka, który wszystkiego się boi, a w związku z tym traci na pręgowanym futrze czarne paski - symbol odwagi,  to uniwersalna  opowieść o dziecięcych lękach, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno maluchom, jak i ich rodzicom. Scenografię do przedstawienia przygotował Dariusz Panas, znany w „Kubusiu” choćby z realizacji „O Wilku i Czerwonym Kapturku”.

Jeszcze jesienią, 13 października, w „Kubusiu” odbędzie się też premiera spektaklu „Gniazdo” dla dzieci w wieku od 7 lat. Sztukę wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko opartą o opowieść o Lechu, Czechu i Rusie reżyseruje Robert Drobniuch, a o nowoczesną oprawę popularnej legendy zadba Katarzyna Proniewska-Mazurek (także znana już w Kielcach ze współpracy przy spektaklu „Akademia Pani Beksy”).

Kolejny sprawdzony duet twórców, który zrealizuje w „Kubusiu” przedstawienie dla widowni szkolnej to Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký - autorzy inscenizacji „Dziadki, dziatki” z 2015 roku. Tym razem artyści przygotują opowieść inspirowaną Kielcami, a zwłaszcza miejscem, w którym znajduje się obecnie Teatr „Kubuś”. Spektakl „Hotel Europejski” (odnoszący się w tytule do hotelu, jaki funkcjonował już od XIX wieku przy ulicy Dużej), może zaintrygować nie tylko młodych mieszkańców miasta.

Z premier zaplanowanych dla przedszkolaków będzie jeszcze „Zmruż oczko” – sztuka Magdaleny Mrozińskiej, na podstawie baśni H. Ch. Andersena, w reżyserii Przemysława Żmiejko oraz  spektakl Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy i Justyny Czarnoty „Pięciu Nieudanych”.

Zgodnie z ideą, aby do Teatru „Kubuś” zapraszać jednak nie tylko małych widzów, podobnie jak w latach ubiegłych, mamy też propozycję dla młodzieży i dorosłych. W tym roku będzie to „Makbet” w autorskiej interpretacji uznanego twórcy teatru formy Adama Walnego, który zapowiada plastyczną inscenizację dramatu eksplorującą temat nie tylko w strukturze tekstu. Mamy nadzieję, że wzorem poprzednich realizacji (takich jak „The Monstrum Band”, „Sklepy cynamonowe”, „Sztuka latania” czy „Dziady po Białoszewskim”, które także będzie można oglądać w tym sezonie) nastolatkowie chętnie skorzystają z przygotowanych dla nich propozycji. A jest wśród nich choćby dedykowane dla młodzieży szkolnej przedsięwzięcie „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne”, w którym mogą uczestniczyć całe klasy wraz z opiekunami. Przypominamy, że termin naboru do  projektu upływa 28 września 2018 roku.

Jak się okazuje, inicjatywy tego typu mają czasem swoje nieoczekiwane kontynuacje. Hasło, którym chcemy promować nadchodzący sezon Teatru „Kubuś” brzmi „Chodź tu”, a jego autorem jest uczestnik wakacyjnych warsztatów medialnych towarzyszących festiwalowi Hurra! ART! Motyw zaproponowany przez 19-letniego Jakuba Wydrę, świeżo upieczonego studenta zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim,  idealnie oddaje przekaz, jaki chcemy wysyłać do widzów. Chodźcie tu, bo warto, bo dużo się dzieje, bo organizujemy ambitne, artystyczne działania dla różnych grup wiekowych. Takie chociażby jak międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej Animatus, który stworzyliśmy we współpracy m.in. z Instytutem Dizajnu w Kielcach czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Finał przedsięwzięcia, na który wpłynęło 50 prac z całego świata -  już w listopadzie, a do Orońska zapraszamy także 9 września, gdzie odbędzie się wystawa „Dookoła świata (i w zaświaty)” prezentująca ponad 120 lalek z 15 spektakli Teatru „Kubuś”, inspirowanych różnymi kulturami.

Również jesienią przedstawimy jeszcze efekty projektu „Ojczyzny” oraz publikację dla nauczycieli i pedagogów dotyczącą dobrych praktyk w edukacyjnych działaniach związanych z integracją. A potem, tradycyjnie, zajmiemy się organizacją naszych dodatkowych, ale stałych punktów programu, w tym m.in. festiwalu Hurra! ART!, który trwale wpisał się już w wakacyjny kalendarz Kielc. Ogromna frekwencja podczas ostatnich sierpniowych wydarzeń pokazuje, że sztuka i wartościowa rozrywka to doskonała forma spędzania czasu dla małych i dużych, a nasze działania spotykają się z uznaniem publiczności.