Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

sierpień

Spotkanie Miast Partnerskich z Europy i Azji. KPT i Winnickie Miejskie Centrum Innowacji podpisały list intencyjny o współpracy

31-08-2018

Dziś w Kielcach rozpoczęło się Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich, wydarzenie z udziałem przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów z Europy i Azji. Zagraniczni goście oraz przedstawiciele przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu wzięli udział w konferencji organizowanej w Kieleckim Parku Technologicznym pt.: "Tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości – perspektywy i wyzwania". Podczas konferencji miasta: Kielce, Budapeszt Csepel, Gotha, Taizhou, Winnica i Yuyao zaprezentowały własne osiągnięcia związane z tematyką konferencji. Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń między zagranicznymi partnerami oraz możliwość omówienia potencjalnych, nowych form współpracy na kolejne lata. Ponadto KPT i Winnickie Miejskie Centrum Innowacji podpisały List intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia w prowadzeniu biznesu. W bieżącym roku Kielce i Winnica obchodzą jubileusz 60-lecia nawiązania współpracy. Rok 2018 jest również jubileuszowy dla Kieleckiego Parku Technologicznego, który powstał w 2008 roku.

 

Pierwszy dzień Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich zakończy się udziałem zaproszonych gości w XVI Wielkim Koncercie Charytatywnym na Kadzielni, zorganizowanym dla wsparcia chorych dzieci. W Amfiteatrze Kadzielnia wystąpią artyści z Polskich Tatr – bracia Golcowie oraz Trebunie Tutki.

 

 

W programie wydarzeń na kolejne dni będą także uroczystości związane z 79. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Dla nas kielczan będzie to szczególna rocznica, bowiem żołnierze kompanii wartowniczej z 4 Pułku Piechoty Legionów, stacjonującego na Bukówce wraz ze swymi kolegami z innych części kraju tworzyli załogę Westerplatte. Oficjalne wydarzenie na Cmentarzu Wojsk Polskich, w którym wezmą udział zagraniczne delegacje, pół godziny wcześniej poprzedzi krótka uroczystość przy pomniku Homo Homini, której celem będzie oddanie hołdu ofiarom aktów terrorystycznych. Zgromadzeni pochylą także głowy przed grobem bohaterskiego Prezydenta Kielc – Stefana Artwińskiego, który w dramatycznych pierwszych dniach września uratował wielu mieszkańców miasta przed niechybną śmiercią, za co też został miesiąc później brutalnie zamordowany.

 

 

W czasie Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich będą miały miejsce dwa spektakularne wydarzenia kulturalne z dalekowschodnim rodowodem. Na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w sobotę, 1 września o godzinie 16:00 oraz w niedzielę, 2 września o godzinie 17.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach odbędą się wieczory kultury chińskiej. Koncerty pozwolą szerokiemu gronu mieszkańców miasta na zapoznanie się z bogactwem kultury i sztuki Chin. Prezentacje teatralno-muzyczne artystów chińskich z Taizhou przeniosą nas w odległe czasy panowania chińskich dynastii, opowiedzą historie sprzed niemal tysiąca lat, których tłem jest m.in. codzienność dworu cesarskiego, pełnego intryg i tajemnic. Artyści z Kraju Środka za pomocą ruchu, światła i tańca ukażą codzienność zwykłych mieszkańców Chin, ich obrzędy i pracę. Poznamy tajniki ceremoniału parzenia herbaty i pracę chińskich rybaków czy pograniczników. Z kolei Teatr „Walczących Kukiełek” z Yuyao zaprezentuje mieszkańcom miasta tradycyjną chińską ludową sztukę kukiełkowa, rodem z prowincji Zheijang, okraszoną muzyką bębnów i specjalnie dobranymi wizualizacjami. W trakcie występu aktorzy założą pieczołowicie odtworzone stroje z czasów Dynastii Quing. Artyści z obu miast należą do wyjątkowo utytułowanych, występowali zarówno na scenach chińskich, jak i europejskich, odbyli też tournée po Stanach Zjednoczonych i Antypodach.

Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny. Na spektakl 1 września br. wstęp obywać się będzie na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które można odbierać w kasach KCK. Natomiast wejście na koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach ma charakter wolny.

 

Ostatni dzień pobytu delegacji z Niemiec, Węgier, Chin i Ukrainy upłynie pod znakiem sportu. W niedzielę, 2 września br. w Hali Sportowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego rozegrane zostaną mecze finałowe I Międzynarodowego Turnieju Koszykówki z udziałem drużyn z Polski, Izraela, Słowenii i Ukrainy. Zawody odbędą się w dniach 31.08-2.09.2018 r. Wstęp na mecze wolny.

 

W czasie pobytu w Kielcach przedstawiciele miast partnerskich zapoznają się dodatkowo z atrakcjami turystycznymi, np. Centrum Geoedukacji czy Ogrodem Botanicznym.

 

Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich dedykowane jest wzmocnieniu przyjacielskich więzi z samorządami z innych państw, pomoże również stać się Kielcom bardziej widocznymi na europejskiej scenie i kształtować nowe powiązania z innymi gminami. Dodatkowo  tego typu wydarzenia służą aktywnej promocji europejskiego ideału oraz stanowią poważny krok do sięgnięcia po Nagrodę Główną Rady Europy i gratyfikację finansową w postaci 20 000 Euro.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności