sierpień

Ruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

06-08-2018

Zgodnie z tradycją 6 sierpnia wyruszył  LIII (38. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów do Kielc. Uczestnicy pokonają trasę przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. m.in. Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce. 12 sierpnia "Kadrówka" wejdzie do Kielc. W marszu uczestniczyć będą funkcjonariusze Straży Granicznej, członkowie organizacji strzeleckich, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, harcerze oraz osoby cywilne.

6 sierpnia 1914 r., z krakowskich Oleandrów,  na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, 12.08 dotarli do Kielc. I Kompania dała początek Legionom Polskim.

Zapraszamy na uroczystości w Kielcach (12 sierpnia):

godz. 11:00
Złożenie kwiatów przez gości z delegację Marszu na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym /ul. Ks. Piotra Ściegiennego/.

godz. 12:45 - 13:15
Przemarsz uczestników ulicami Szczepaniaka, Husarską i aleją Legionów do skrzyżowania z ulicą Mariana Sołtysiaka i następnie ulicą Gagarina do ulicy Krakowskiej. Złożenie meldunku o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny.

godz. 13:25
Przemarsz ul. Krakowską- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czwórki Legionowej (zdanie poczty polowej pracownikom Poczty Polskiej) , ul. Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza na Plac Wolności.

godz. 14:00 - 15:00
Uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności, wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych, samorządowych.

godz. 15:00 - 15:30
Defilada i przejście uczestników z Placu Wolności ulicą Mickiewicza, Wesołą, Czerwonego Krzyża, Jana Pawła II, Placem Najświętszej Marii Panny na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich (ciąg dalszy uroczystości).

godz. 16.00-16.45

Zwiedzanie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego na Zamku i więzienia przy ulicy Zamkowej.