Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

sierpień

BIVROST tworzy centrum badawcze w KPT

06-08-2018

Ponad 500 mkw. powierzchni w hali Roma posłuży firmie BIVROST do stworzenia nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. Z początkiem sierpnia spółka dołączyła do społeczności KPT, gdzie realizować będzie projekt współfinansowany przez NCBR.

 

BIVROST tworzy kompleksowe rozwiązania technologiczne oraz dostarcza know-how dla firm, projektów, inicjatyw opartych o technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), w tym profesjonalne narzędzia wideo do tworzenia treści dla odbiorców VR. W Kieleckim Parku Technologicznym firma będzie realizować projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Szybka Ścieżka”. Opracuje system do transmisji stereoskopowego wideo dla wirtualnej rzeczywistości. Wartość całego projektu przekracza ponad 5,5 mln złotych, a same prace badawczo-rozwojowe potrwają 1,5 roku. Jak informuje Paweł Surgiel, prezes zarządu spółki, projekt dotyka nowej dziedziny jaką są transmisje na żywo do wirtualnej rzeczywistości m.in. na gogle VR. - Naszym zadaniem będzie stworzenie profesjonalnych rigów kamerowych do przechwytywania półsferycznego, stereoskopowego wideo, komputera przetwarzającego obraz na żywo z wielu kamer oraz, w oparciu o rozwiązania chmurowe, systemu dystrybuującego transmisję do rozproszonych odbiorców - mówi i dodaje, że  choć brzmi to skomplikowanie, w rezultacie chodzi o umożliwienie ludziom przeżywania i doświadczania na żywo sytuacji, które są dla nich z różnych powodów nieosiągalne. - Kto z nas nie marzył, by podczas wyścigu F1 znaleźć się w boksie serwisowym, w kuluarach pokazu mody w Mediolanie albo obok znanego trenera podczas finału Ligii Mistrzów? - zauważa Paweł Surgiel.

 

Technologią wirtualnej rzeczywistości BIVROST zajmuje się od ośmiu lat, natomiast od trzech lat, już jako BIVROST, spółka rozwija rozwiązania wideo dedykowane tej technologii. - Kiedy w 2015 roku Samsung zaprezentował swoje mobilne gogle do wirtualnej rzeczywistości, wiedzieliśmy, że VR jest w stanie zrewolucjonizować sposób w jaki przeciętny odbiorca konsumuje treści medialne. Widzimy jak z tą technologią eksperymentują najwięksi gracze - Google, Facebook, a także media jak BBC czy New York Times. Trafiliśmy zatem na moment, w którym to my mamy szansę kształtować w jaki sposób treści będą tworzone, dostarczane i odtwarzane u końcowego odbiorcy. Tu wciąż istnieje pole do badań, budowania doświadczeń i standardów. W mitologii nordyckiej BIVROST oznacza most łączący Asgard - nieosiągalny świat bogów ze światem ludzi. W świecie współczesnym nasza technologia pozwala przenieść się ze świata realnego, fizycznego do świata rzeczywistości wirtualnej. Pokusa stworzenia czegoś przełomowego jest zatem ogromna - kontynuuje Paweł Surgiel. 

 

Od samego początku BIVROST wyprzedza rynkowe trendy. Swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością spółka rozpoczęła niemal równo z projektem Oculus generacji DK1. - Niewielu technologicznych dziennikarzy potrafiło wtedy o tej technologii cokolwiek powiedzieć, a my wyznaczyliśmy wideo osadzone w wirtualnej rzeczywistości jako dziedzinę, która tę branżę napędzi – podkreśla Paweł Surgiel. Już rok później spółka wzięła udział w międzynarodowym projekcie, gdzie jako jedna z trzech firm dostarczyła Intelowi rozwiązanie do pierwszej transmisji wideo dla VR na targach CES. - Dziś otwarcie mówimy, że wideo dla VR potrzebuje złapać drugi oddech, którym będzie zupełnie nowa generacja sprzętu dla twórców treści. Kluczem do tego jest wykorzystanie sieci neuronowych (które niektórzy nazywają Sztuczną Inteligencją) oraz nowych formatów, jak wideo wolumetryczne. Koncepty tych rozwiązań pokazaliśmy w ostatnim miesiącu na targach CEBIT (Hanower, Niemcy) i Computex (Tajpej, Tajwan) - dodaje prezes BIVROST.

 

Odbiorcami produktów BIVROST są głównie firmy, projekty i inicjatywy, które chcą wykorzystać technologię wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości w swojej bieżącej działalności. Rozwiązania wykorzystywane przez spółkę znajdą zatem zastosowanie zarówno w profesjonalnych szkoleniach dla przemysłu czy medycyny, w branży militarnej, jak i w wielokamerowych transmisjach na żywo np. z wydarzeń sportowych czy koncertów.

 

Główna siedziba firmy znajduje się w Warszawie. Tymczasem w Kielcach firma rozwija centrum badawczo-rozwojowe. Znakomicie do tego nadaje się powierzchnia w hali Roma Tech. - Blisko 10 lat temu dyrektor Justyna Lichosik zaprosiła mnie na teren budowy i oprowadzając między puszkami z farbą a burzonymi i stawianymi na nowo ścianami przedstawiła wizję rozwoju tego miejsca. Obiecałem, że jeśli te plany zrealizują, to kiedyś do Kielc wrócę i dołączę ze swoim projektem. Dziś Kielecki Park Technologiczny ma doskonałą infrastrukturę i warunki, by innowacyjne projekty realizować właśnie tutaj. Nasze centrum badawcze będzie wyposażone w centra CNC i drukarki 3d, lab elektroniczny, montażownię, profesjonalne studio fotograficzne, a to wymaga sporej przestrzeni i dobrej logistyki. Poza tym, znamy lokalny rynek, gdyż część zespołu BIVROST swoje wykształcenie zdobywała właśnie w kieleckich uczelniach. Dlatego wierzymy, że tutejszy kapitał ludzki wesprze nasze prace badawczo-rozwojowe - mówi Paweł Surgiel.

 

Do swojego zespołu BIVROST poszukuje programistów C#, C++, web developerów, inżynierów CAD/CAM, a także osoby z zdolnościami organizacyjnymi, np. kierownika zarządzającego. CV można przesyłać na adres: .

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności