sierpień

Trwa zbiórka pieniędzy na rzecz syryjskich dzieci, apel biskupa

17-08-2018

W Kielcach trwa zbiórka pieniędzy na pomoc syryjskim dzieciom. Kolejne wydarzenie dedykowane Akcji Kielce dla Syrii już 24 sierpnia. Muzeum Historii Kielc oraz Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza wszystkich mieszkańców Kielc do wspólnego tworzenia kartek z wakacji z motywami charakterystycznymi dla naszego miasta. Wykorzystana zostanie technika linorytu przygotowana przez wszechstronnie utalentowane plastycznie i graficznie Monikę Cybulską i Karolinę Kozieł z kieleckiego BWA.

Apel do wiernych wystosował też biskup ordynariusz dicecezji kieleckiej Jan Piotrowski.

Przypominamy, że akcja "Kielce dla Syrii" ma charakter charytatywny, a jej głównym celem jest zebranie środków finansowych na zorganizowanie kolonii oraz turnusów wyciszenia połączonych z programami terapeutycznymi, a także pomocy edukacyjnej dla syryjskich dzieci i młodzieży - ofiar wojny.

W Syrii w ciągu ponad 7 lat wojny zginęło niemal 400 tys. ludzi, w tym ponad 20 tys. dzieci. Akcja „Kielce dla Syrii” potrwa do 30 września 2018 r. W jej ramach planowane są zbiórki pieniężne do puszek, skarbon stacjonarnych,  aukcje charytatywne, wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie Kielc. Celem jest zebranie minimum 400 tysięcy złotych. Im więcej środków zostanie zebranych, tym większej liczbie dzieci i młodzieży uda się pomóc.

Partnerami projektu są: papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej.

Patronat honorowy nad Akcją objęli: JE Jan Piotrowski biskup ordynariusz diecezji kieleckiej, Beata Kempa, minister - członek Rady Ministrów, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski.

Ambasadorami Akcji zostali: Sławomir Szmal, kielecki sportowiec - bramkarz PGE VIVE Kielce, kieleckie pięcioraczki Natalia, Julia, Oliwia, Karolina i Maja wraz z rodzicami Państwem Pauliną i Piotrem Szymkiewiczami oraz Mariusz Ostrowski - kielczanin, znany i lubiany aktor filmowy i teatralny.

Kielce są trzecim miastem w Polsce, które prowadzi tego typu kampanię. W pomoc dla Syrii zaangażowały się ponadto Wrocław i  Lublin.

Akcja zainicjowana przez Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego potrwa do 30 września br. Przypominamy o możliwości dokonywania wpłat na konta bankowe:
Pomoc Kościołowi w Potrzebie – BOŚ BP o/Warszawa 25 1540 1287 2216 7752 4806 0001
Caritas -  21 1050 1416 1000 0005 0011 5811
z dopiskiem "Kielce dla Syrii"
oraz wysyłania sms-ów o treści RATUJE  na numer 72 405 (koszt 2,46 zł z VAT).