styczeń

Tajniki chaczkarów zgłębiali w "Plastyku"

31-01-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Varazdat Hambardzumyan, znany na świecie mistrz w wykonywaniu chaczkarów, opowiadał o znaczeniu tych kamiennych krzyży uczniom Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Chaczkary są od wieków materialnym wyrazem kultury Ormian, charakterystycznym symbolem Armenii. Misternie dekorowane ornamentyką roślinną stoją na cmentarzach, przy monastyrach, ale też po prostu gdzieś przy drodze czy na łące.

Kamienne krzyże, których autorem jest Varazdat Hambardzumyan, powstają z tufu wulkanicznego. Na swoim koncie ma przeszło 250 chaczkarów, które można zobaczyć nie tylko w Armenii. Są w Stanach Zjednoczonych, Emiratach Arabskich, Australii, Grecji czy Brazylii. Dla mistrza w tej dziedzinie chaczkary są modlitwą wyrażaną za pośrednictwem kamienia. - Czasami chaczkar jest jak lekarz. Ludzie proszą za jego pośrednictwem o łaskę zdrowia dla swoich bliskich. Kiedy indziej wskazuje jaką powinniśmy podążać drogą. W nim jest miłość, ale też przestroga - żyj według zasad - mówi narodowy artysta Armenii.

Poznawanie różnych kultur należy do tradycji szkoły. Spotkanie z gośćmi z Armenii oraz towarzyszące im warsztaty są elementem realizowanego przez kielecki „Plastyk” Roku Kultury Ormiańskiej, obchodzonego m.in. pod patronatem Ambasadora Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie ambasador jest autorem idei, aby uczniowie podczas warsztatów przygotowali wspólnie z  Varazdatem Hambardzumyanem projekt chaczkaru, który miałby trafić do Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

W szkole realizowane są też inne projekty. Jedna z uczennic - Beata Jurek - stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który również jest patronem Roku Kultury Ormiańskiej w „Plastyku” , wykonuje jako swoją pracę dyplomową chaczkar z lokalnego kamienia - wapienia janikowskiego.