Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

styczeń

Ferie z energią w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

07-01-2019

Już w przyszłym tygodniu ruszają „Ferie z energią” w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Uczestnicy zaplanowanych na ten czas warsztatów na własnej skórze będą mogli poczuć moc nauki.

 

Ferie w Centrum to dwa warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy, które odbywać się będą od wtorku do piątku o godz. 09:00 oraz o godz. 11:30. O godz. 14:00 będzie można zwiedzać wystawę „Energia”. Na zimowe szaleństwo z nauką zapraszamy od 15 do 26 stycznia 2019 r.

 

WTOREK-PIĄTEK

09:00 Poczuj to na własnej skórze!

Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kg. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Całe ciało jest nią pokryte. To jednolita, wodo- i wiatroodporna, mocna, a zarazem elastyczna powłoka, która w razie uszkodzenia sama potrafi się zregenerować. Skóra jest barierą ochronną pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Odbiera różne bodźce płynące z otoczenia i pozwala nam rozpoznać, czy dany przedmiot jest szorstki, czy gładki, miękki, czy twardy. Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Wykonamy też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczujecie dotyk… nauki!

 

11:30 Praca, moc, energia. Maszyny proste

„Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię” rzekł Archimedes, tłumacząc działanie dźwigni. Choć nigdy nie odnalazł wystarczająco długiej deski i wystarczająco mocnej podpory, to poruszył Ziemię światłością swojego umysłu. Nauczył nas jak wykonać pracę, gdy brakuje siły. Na warsztatach uczestnicy zbudują maszyny proste i dowiedzą się jak pomagają one dokonać niezwykłych rzeczy. Zmierzą ile siły wkłada się w wykonywaną pracę, korzystając z nietypowych pomocy naukowych: małego jabłka lub tabliczki czekolady.

 

14:00 Zwiedzanie wystawy „Energia”

Eksperymentując na ekspozycji, odwiedzający będą mogli uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, ale korzystając jedynie z siły własnych mięśni, zatankować do pełna kultowego Fiat 126P i wyruszyć w podróż po Polsce, ale dopiero po rozwiązaniu specjalnego zadania czy też stoczyć wyścigi z prądem w tle oraz innymi zwiedzającymi, ścigając się na rowerkach zasilających diody.

 

FAMILIJNA SOBOTA

 

Ferie w ECN to także „Familijne soboty”, podczas których zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz udziału w warsztatach. Każda sobota to dwa cykle zajęciowe - o godz. 13:00 „Mamo, tato, a dlaczego…?” oraz o godz. 14:00 „Warsztat młodego odkrywcy”.  Wejścia na wystawę będą odbywać się co godzinę – pierwsze o g. 11:00, ostatnie – 17:00.

 

INFORMACJE NA TEMAT CEN BILETÓW WSTĘPU

 

wtorek - piątek

Udział w warsztatach połączony ze zwiedzaniem wystawy - 15 zł/os.

Udział w warsztatach - 8 zł/os.

Zwiedzanie wystawy - 15 zł/os. (bilet normalny), 10 zł/os. (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 9 zł/os. (bilet z Kartą Dużej Rodziny)

 

sobota

Udział w warsztatach - 8 zł/os.

Zwiedzanie wystawy - 7 zł/os. (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 4 zł/os. (bilet z Kartą Dużej Rodziny)

 

REZERWACJE

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres mailowy  . Zachęcamy również do rezerwacji miejsc osoby zwiedzające indywidualnie, aby mieć pewność wejścia na wybraną z atrakcji. Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności