Grono Targowe Kielce
Informacja wstępna
Miasto Kielce dostrzega coraz silniejszą rolę ośrodka wystawienniczego Targi Kielce, które stanowią ważny element stymulujący rozwój gospodarczy regionu, znacząco wpływając na funkcjonowanie branży hotelowo – restauracyjnej, kongresowej, firm i innych instytucji powiązanych ze spółką TK. Można zauważyć naturalną zależność pomiędzy rozwojem Targów Kielce a rozwojem świętokrzyskich przedsiębiorstw oraz powstawaniem nowych podmiotów w obszarze usług okołotargowych. Struktura regionalnej przedsiębiorczości wskazuje na istnienie w świętokrzyskim klastra targowo – kongresowo – usługowego.
Miasto zdecydowało się podjąć działania zmierzające do wzmocnienia powiązań pomiędzy podmiotami kooperującymi w ramach zidentyfikowanego klastra.
Powołano Izbę Gospodarczą Grono Targowe Kielce
Blisko 60 podmiotów gospodarczych z województwa świętokrzyskiego z inicjatywy Miasta Kielce
i grupy inicjatywnej utworzyło Izbę Gospodarczą Grono Targowe Kielce, która ma charakter klastra*. Spotkanie założycielskie odbyło się 24.09.2007 r. w Urzędzie Miasta Kielce.
Wszystkie zebrane firmy, organizacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą jednogłośnie podjęły uchwałę o powołaniu tej instytucji. Wybrano władze Izby Gospodarczej GTK i przyjęto jej statut. Prezesem "Grona Targowego Kielce" został Tadeusz Pęczek - prezes EPRD (Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego), wiceprezesem Bożena Hetman - dyrektor Biura Zarządu Targów Kielce, a członkiem zarządu Tomasz Kosiński – Dyrektor Agencji Reklamowej „Mediateka”.
Podstawowym celem działania klastra jest współpraca i wzrost konkurencyjności podmiotów świadczących usługi okołotargowe, wzmacnianie powiązań pomiędzy lokalnymi firmami, reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych firm oraz rozwój całego regionu.
Można zauważyć naturalną zależność pomiędzy rozwojem Targów Kielce a rozwojem świętokrzyskich przedsiębiorstw. Spółka TK znacząco wpływa na funkcjonowanie branży hotelowo – restauracyjnej, kongresowej, poligraficznej, promocyjnej, transportowej, firm i innych instytucji z nią powiązanych oraz stymuluje powstawanie nowych podmiotów w obszarze usług okołotargowych. Struktura regionalnej przedsiębiorczości wskazuje na istnienie w świętokrzyskim klastra targowo – kongresowo – usługowego.
Miasto Kielce dostrzegając tę zależność i coraz silniejszą rolę ośrodka wystawienniczego Targi Kielce, które stanowią ważny element stymulujący rozwój gospodarczy regionu, zdecydowało się podjąć działania zmierzające do wzmocnienia powiązań pomiędzy podmiotami kooperującymi w ramach zidentyfikowanego klastra.
Zinstytucjonalizowanie i tak już istniejącego klastra i przyjęcie formy prawnej izby gospodarczej daje możliwość ubiegania się o środki unijne.
Klaster usługowy Grono Targowe Kielce stanie się innowacyjną siecią współpracy w regionie. Dla zapewnienia wzrostu poziomu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz instytucji uczestniczących w budowie i rozwoju klastra kieleckiego konieczna jest w nim obecność jednostek sfery badawczo-rozwojowej.
*Według Michael’a Portera klaster to:
„geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (na przykład uniwersytetów, jednostek normalizacyjnych i stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale również współpracujących. Klastry osiągające masę krytyczną (niezbędna liczba firm i innych instytucji tworząca efekt aglomeracji) i odnoszące niezwykłe sukcesy konkurencyjne w określonych dziedzinach działalności, są uderzającą cechą niemal każdej gospodarki narodowej, regionalnej, stanowej, a nawet wielkomiejskiej, głównie w krajach gospodarczo rozwiniętych.”
Szanowni Państwo,
W imieniu Miasta Kielce oraz Grupy Inicjatywnej GTK pragniemy serdecznie Państwa zaprosić do wzięcia udziału w spotkaniu założycielskim Izby Gospodarczej „Grono Targowe Kielce”, które odbędzie się w dniu 24 września 2007 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce, rozpoczęcie o godz.: 10:00.
Zachęcam również do zapoznania się z dokumentami zamieszczonymi poniżej:
- Pismo przewodnie dot. powołania Izby Gospodarczej Grono Targowe Kielce
- Koncepcja utworzenia i działalności klastra usługowego "Grono Targowe Kielce"
- Statut Izby Gospodarczej "Grono Targowe Kielce" (projekt)
Prosimy jednocześnie o jak najszybsze wypełnienie deklaracji członkowskiej (w załączniku) oraz odesłanie jej na adres: Urząd Miasta Kielce, Wydział „PS”, ul. Rynek 1, 25-303 Kielce lub przesłanie na nr fax’u: (041) 3676142, w ostateczności złożenie w sekretariacie obsługującym spotkanie założycielskie.
Spotkanie założycielskie Izby Gospodarczej "Grono Targowe Kielce"
Spotkanie założycielskie Izby Gospodarczej "Grono Targowe Kielce" odbywa się dziś w Urzędzie Miasta Kielce (sala USC). Powoływany podmiot ma pełniłć funkcję koordynatora klastra kieleckiego w branży targi, konferencje, kongresy i usługi towarzyszące.
Od około roku trwają działania Miasta Kielce zmierzające do powołania podmiotu, który pełniłby funkcję koordynatora klastra kieleckiego w branży targi, konferencje, kongresy i usługi towarzyszące. Inicjatywę tę podjęto ze względu na obserwowaną strukturę rozwoju regionalnej przedsiębiorczości i znaczącą rolę ośrodka wystawienniczego Targi Kielce w rozwoju gospodarczym regionu.
Koordynator koncentrował będzie swoją główną działalność na zadaniach związanych z funkcjonowaniem grona, wzmacnianiu powiązań pomiędzy podmiotami działającymi w obszarze usług okołotargowych oraz reprezentacji jego członków.
Inicjatywa klastrowa nazwana "Grono Targowe Kielce" (GTK) dojrzała do fazy zinstytucjonalizowania i utworzenia Izby Gospodarczej, bowiem taką formę prawną wybrano podczas konsultacji z zainteresowanymi firmami i instytucjami. Ponad 50 podmiotów (co najmniej tyle wymaga Ustawa o IG) zadeklarowało przystąpienie do nowej organizacji samorządu gospodarczego.
Dokumenty do pobrania:
-
Lista podmiotów, które dotychczas zadeklarowały przystąpienie do Izby Gospodarczej.
IV spotkanie
Kolejne spotkanie, finalizujące utworzenie izby gospodarczej Grono Targowe Kielce odbyło się we środę 9.05.2007 w Urzędzie Miasta. Spośród podmiotów gospodarczych, które zadeklarowały chęć przystąpienia do klastra wyłoniono trzy instytucje, które dokonają wszelkich formalności związanych z rejestracją Izby w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto podmiot zainteresowany budową pola golfowego na terenie Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego przedstawił szczegóły swojego pomysłu i realne korzyści, jakie niosłoby powstanie kompleksu sportowego dla amatorów tej dyscypliny i aktywnego wypoczynku.
Kolejnymi krokami, które doprowadzą do powstania izby gospodarczej będą:
-
dopracowanie statutu
-
zwołanie walnego zgromadzenia
-
wyłonienie władz izby
-
rejestracja w krajowym rejestrze sądowym
Realizacji wymienionych działań przy udziale Miasta podjęły się trzy podmioty gospodarcze – Instytut Innowacji i Biznesu, Mediateka, Targi Kielce.
Serdecznie zapraszamy zainteresowane firmy do nawiązania współpracy w ramach Grona Targowego Kielce, jednocześnie informujemy, że wypełnione deklaracje członkowskie należy przesłać do 21.05.2005
III Spotkanie
W dniu 12 września 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie w sprawie kieleckiego klastra. Zebrane podmioty tworzące Grupę Incjatywną podpisały Porozumienie na rzecz utworzenia i rozwoju klastra usługowego pod nazwą "Grono Targowe Kielce". Podjęto również dyskusję na temat instytucjonalizacji i optymalnej formy prawnej dla GTK.
II spotkanie
Dnia 15.05.2006 r. w Urzędzie Miasta Kielce odbyło się drugie spotkanie na temat możliwości utworzenia kieleckiego klastra branżowego i określenia zasad jego funkcjonowania. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm i instytucji działających w obszarze usług okołotargowych, jak też przedstawicie szkół wyższych.
Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z możliwościami wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorczości w bieżącym okresie programowym (szczególnie w odniesieniu do działania 2.6 ZPORR) oraz w kolejnym okresie programowym w latach 2007-2013. Przedstawione zostały również dotychczasowe doświadczenia krajowe i zagraniczne związanych z funkcjonowaniem już istniejących klastrów oraz źródła wsparcia finansowanego klastrów w perspektywie budżetowej 2007 – 2013. Szczegółowo omówione zostały obszary wsparcia struktur klastrowych, jak też działania proponowane do wsparcia (stanowiące koszt kwalifikowany) i ich efekty.
Uczestnicy spotkania zgłosili konkretne pomysły związane z zasadami funkcjonowania klastra m.in. dotyczące konieczności stworzenia kompleksowej oferty dla gości Targów, która pozwoliłaby nie tylko na zagospodarowanie wieczorów w czasie imprez targowych, ale zachęciłaby uczestników Targów do powrotu na kielecczyznę w celach urlopowych i wypoczynkowych. Zwrócono uwagę na konieczność szybkiego sformalizowania podejmowanych działań oraz zaangażowania uczelni wyższych w proces budowania klastra, jak też potrzebę wykorzystania technik informatyzacyjnych we wzajemnej komunikacji m.in. poprzez stworzenie wspólnego portalu informacyjnego.
Na bazie przeprowadzonych konsultacji i fiszek projektowych przedstawiających opis planowanych w najbliższym czasie działań i sposobów ich finansowania, które przekazali niektórzy spośród uczestników spotkania, w najbliższym czasie stworzony zostanie dokument koncepcyjny na temat utworzenia i działalności kieleckiego klastra branżowego: „Targi, kongresy, konferencje i usługi towarzyszące”, który poddany zostanie konsultacjom. Draft dokumentu zostanie przesłany do wszystkich potencjalnych uczestników klastra, aby umożliwić przygotowanie się do dyskusji.
Pliki do pobrania
Program konferencji
Notatka ze spotkania
I spotkanie
Z inicjatywy Miasta Kielce dnia 24.04.2006 r., w siedzibie Urzędu Miasta Kielce odbyło się spotkanie dotyczące możliwości utworzenia kieleckiego klastra branżowego: „Targi, kongresy, konferencje i usługi towarzyszące”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm i instytucji powiązanych biznesowo i prowadzących swoją działalność w znacznej mierze w obszarze usług okołotargowych.
Na spotkaniu eksperci EPRD zaprezentowali zasady działania klastra, wskazując na grupy potencjalnych partnerów oraz skalę i możliwości wspólnych przedsięwzięć, jak też indywidualnych zamierzeń inwestycyjnych. Zwrócono uwagę na wzrost korzyści gospodarczych i konkurencyjności podmiotów budujących klaster, dzięki poszerzeniu skali i zakresu świadczonych przez nie usług, wspólne wprowadzanie na rynek nowych produktów, zapewnienie większej stabilizacji gospodarczej itp. Na koniec prezentacji przedstawiony został harmonogram działań krótko i długoterminowych, zmierzających do utworzenia klastra branżowego i jego sprawnego funkcjonowania. Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie z inicjatywy podjętej przez Miasto Kielce na rzecz wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, poprzez utworzenie sieci współpracy pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład klastra branżowego i zadeklarowali chęć aktywnego uczestniczenia w kolejnych spotkaniach i działaniach zmierzających do utworzenia klastra.
Materiały do pobrania: |
![]() |
Fiszka projektowa |
![]() |
Klaster - informacja ogólna |
![]() |
Klaster - prezentacja |
Aktualna strona intenetowa Grona Targowego Kielce:
Informacje historyczne/ archiwum: