Kontrast
Czcionka
English

Urzad Miasta Kielcewinieta

Informacje turystyczne

Ziemia kielecka - stanowiąca północną część Małopolski, to region położony między Wisłą a Pilicą. Ze względu na ukształtowanie terenu wyróżnia się na północy regionu - Góry Świętokrzyskie, będące kulminacją Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Nieckę Nidziańską zwaną popularnie Ponidziem - leżącą na południu.

 

Góry Świętokrzyskie tworzy zespół pasm ułożonych równoleżnikowo. Najważniejsze pasma i ich najwyższe szczyty to:

  • Łysogóry - pasmo centralne z najwyższymi szczytami Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą (595 m n.p.m.),
  • Jeleniowskie - najwyższy szczyt to Szczytniak (554 m n.p.m.),
  • Klonowskie z Bukową Górą (483,6 m n.p.m.),
  • Masłowskie z G. Klonówką (472,6 m n.p.m.),
  • Tumlińskie z G. Wykieńską (400,7 m n.p.m.),
  • Oblęgorskie z G. Sieniewską (448,8 m n.p.m.),
  • oraz Dobrzeszowskie, Orłowińskie, Cisowskie, Daleszyckie, Posłowicko - Dymińskie, Zgórskie, Chęcińskie, Zelejowskie.

 

Centrum Ponidzia stanowi szeroka dolina Nidy, którą ograniczają od północnego wschodu Góry Świętokrzyskie, a od południowego zachodu Wyżyna Miechowska. Największe rzeki regionu to Nida (151 km) z dopływami: Łośną, Bobrzą i Mierzawą oraz Kamienna (138 km).

 

Kielce, największe miasto pn. Małopolski, jest jednocześnie stolicą województwa świętokrzyskiego. W granicach miasta znajdują się pasma gór: Kadzielniańskie, pokryte lasami bukowo - jodłowymi Dymińskie, Posłowickie: Grzbiet Szydłówkowski. Na północy miasto sięga zalesionych Wzgórz Tumlińskich oraz Pasma Masłowskiego, na południowym zachodzie granica prowadzi grzbietem Zgórskich Gór. Najwyższe wzniesienie w Kielcach Góra Telegraf (406 m n.p.m.) leży w paśmie Dymińskim. Przez Kielce płynie rzeka Silnica mająca swe źródła na południowym zboczu Góry Sosnowicy, wpadająca w południowo zachodniej części miasta do Bobrzy, która wraz z innym dopływem - rzeką Sufraganiec, opływa miasto od zachodu.
Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów: od 231 do 406 m n.p.m. i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach wielką różnorodność formacji geologicznych. W Kielcach na niewielkim obszarze miasta możemy spotkać wychodnie skalne i odkryte przez kamieniołomy profile geologiczne skał osadowych z okresów: kambru, ordowiku, syluru, dewonu, karbonu, permu i triasu oraz trzecio- i czwartorzędu. W skałach zapisane zostały także oddziaływania potężnych ruchów górotwórczych (orogenez). Począwszy od orogenezy kaledońskiej (500–400 mln lat temu), poprzez waryscyjsko-hercyńską (320‒270 mln), po alpejską (70‒60 mln). W skałach odsłoniętych w wyrobiskach możemy obserwować ciekawą mineralizację. W czasie waryscyjskich ruchów górotwórczych i bezpośrednio po nich w późnym karbonie, permie i dolnym triasie z wydobywających się szczelinami z głębin ziemi gorących roztworów wytrącały się minerały, tworząc żyły z których eksploatowano na przestrzeni wieków rudy kruszcowe (ołów, miedź). Badając szczątki kopalnej fauny (skamieniałości) zawartej w tutejszych skałach, możemy określić ich wiek, rodzaj i środowisko w których powstały.
Na terenie Kielc znajdują się cztery rezerwaty przyrody nieożywionej: Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice, Biesak – Białogon oraz rezerwat krajobrazowy Karczówka.
Tuż za granicami miasta znajduje się rezerwat leśny Sufraganiec. W rezerwatach Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia możemy prześledzić tworzenie sięwapieni skalistych, detrytycznych i uławiconych, jakie osadzały się w środkowym i górnym dewonie, w tym samym basenie morskim, ale na różnych głębokościach. Od płytkowodnych – Kadzielnia, poprzez powstających nieco głębiej ‒ Wietrznia, po głębokowodne ‒ Ślichowice. Natomiast w rezerwacie Biesak-Białogon mamy do czynienia ze skałami dużo starszymi ‒ kambryjskimi i ordowickimi. Ciekawe zjawiska mineralizacji i powiązane z nimi ślady górnictwa historycznego spotykamy w rezerwacie Karczówka.

Centralnie położone w Górach Świętokrzyskich miasto już dziś jest znanym ośrodkiem turystycznym w kraju. Każdy odwiedzający Kielce znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Mogą to być: piękne krajobrazy, ciekawe zabytki architektury i budownictwa (ponad 250 obiektów) oraz różnorodne tematycznie muzea i galerie. Dla tych co czynnie spędzają czas, ofertę uzupełnią znakowane szlaki piesze i spacerowe, rowerowe, narciarskie oraz liczne obiekty rekreacyjne (kryte: pływalnie, korty tenisowe, tor kartingowy) i ujeżdżalnie konne. Liczne są też obiekty muzealne, np.: Muzeum Narodowe, Muzeum Geologiczne, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz ośrodki edukacyjne: Centrum Geoedukacji, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Instytut Dizajnu, Energetyczne Centrum Nauki przy Kieleckim Parku Technologicznym. Warto zaznaczyć, że Kielce są najlepszym miejscem z którego możemy rozpocząć zwiedzanie Gór Świętokrzyskich. Nie bez znaczenia są możliwości pobytu w zróżnicowanej bazie noclegowej – począwszy od schronisk młodzieżowych i domu pielgrzyma po pięciogwiazdkowe hotele. Część tych obiektów ukryta jest w zieleni, stąd też nie odczujemy, że przebywamy w dużym mieście. Warto także połączyć zwiedzanie z licznymi imprezami kulturalnymi organizowanymi w Kielcach (bieżąca informacja – Regionalne Centrum Informacji Turystycznej).

 

Po dniu spędzonym na aktywnym wypoczynku w terenie miło będzie odpocząć na meczu piłki nożnej, piłki ręcznej oraz piłki siatkowej w wykonaniu czołowych klubów Polski. Korona Kielce, znana z udziału w rozgrywkach ekstraklasy, rozgrywa mecze w nowoczesnym Stadionie Miejskim (Kolporter Arena) przy ul. Ściegiennego 6. Natomiast drużyna piłki ręcznej PGE VIVE Kielce (czternastokrotny mistrz Polski oraz jako pierwsza polska drużyna piłki ręcznej w sezonie 2015/2016 zwycięzca Ligi Mistrzów, zdobyła Puchar Europy) oraz piłki siatkowej Dafi Społem Kielce zapraszają kibiców i sympatyków tego sportu do nowoczesnej Hali Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2. Przyglądając się tym rozgrywkom, doświadczymy sportowych emocji i przekonamy się, jak dużą sympatią kielczan cieszą się te dyscypliny.
Miasto jest też uznanym w Polsce i Europie ośrodkiem targowo – wystawienniczym. Kilkadziesiąt ekspozycji, do udziału w których co roku zapraszają Targi Kielce, to znakomita okazja, aby zaprezentować swoją ofertę i nawiązać kontakty biznesowe. Targi Kielce są obecnie najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem targowym w Polsce.

(www.kielceexpocity.pl)

 

więcej na: http://www.um.kielce.pl/turystyka/

Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności