Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Rafał Olbiński

Wystawę dorobku artystycznego Rafała Olbińskiego można było oglądać od 18.11.2000r. do 15.02.2001r. w Muzeum Narodowym w Kielcach. Ten światowej sławy grafik i ilustrator urodził się i wychował w Kielcach, w naszym mieście ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Studiował na Wydziale Architektury Uniwersytetu Warszawskiego, potem pracował jako grafik w Jazz Forum. Kiedy wyemigrował za granicę, najpierw zatrzymał się w Paryżu, ale od 1982 r. na stałe zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Wykłada w School of Visual Arts na Manhattanie. Jego prace wielokrotnie nagradzano, ukazywały się także na łamach pism takich jak: "Newsweek", "Business Week", "Time", "The Atlantic Monthly", "Playboy", "The New York Times", "The New Yorker". Otrzymał m.in. Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku-Prix Savignac 1994r. w Paryżu, w 1995 r. plakat jego autorstwa uznano za oficjalny plakat reklamujący Nowy Jork jako stolicę świata.


Ekspozycja kielecka była największą z dotychczas organizowanych w Polsce wystaw prac tego artysty. Prezentowała 27 obrazów, 52 rysunki i szkiców akrylowych, 48 plakatów oraz 21 reprodukcji okładek czasopism: "Time", "Der Spiegel" czy "Newsweek", "Wprost", "Charaktery", które Olbiński projektował, ponadto 10 billboardów i 5 litografii. Wystawie towarzyszyła scenografia przygotowana przez Izabelę Chełkowską, scenarzystkę Teatru Wielkiego w Warszawie, która w niezwykle interesujący sposób zamieniła sceny i rekwizyty z prac artysty w formy przestrzenne.

 

         Wernisaż prac Olbińkiego, który odbył się 18 listopada przyciągnął na wystawę niespotykaną dotąd w Muzeum Narodowym w Kielcach liczbę publiczności. Przed uroczystym otwarciem z artystą spotkało się ponad 400 absolwentów I L.O. im. S. Żeromskiego, które kończył wybitny kielczanin. Wieczorem do muzeum przybyło niemal 600 osób z całej Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy, Radomia. "Biskup Zadzik, fundator pałacu, nie przewidział, że niejaki Rafał Olbiński, rodem z Kielc, ściągnie na wystawę tak dużą publiczność" - powiedział witając gości dyrektor Muzeum Narodowego, Alojzy Oborny. W uroczystym spotkaniu z artystą udział wzięli przedstawiciele władz miasta - prezydent Kielc, Włodzimierz Stępień oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Stanisław Rupniewski, władz wojewódzkich - wojewoda Wojciech Lubawski, parlamentarzyści, dyrektorzy placówek muzealnych kraju, licznie przybyli przedstawiciele świata kultury i dziennikarze. Była także rodzina artysty.

 

Rafał Olbiński powitał tłumy gości ubrany w czarny smoking, czerwone lakierki i muszkę tego samego koloru. Siedział na złocistym szezlongu, na tle dużych rozmiarów reprodukcji jednej z jego prac pt. "Wielki mistrz małej ceremonii". Wernisaż był wspaniałym widowiskiem z udziałem pięknych dziewcząt ucharakteryzowanych na postacie z obrazów Olbińskiego oraz Pierrotów. Artysta przeczytał swój wiersz napisany specjalnie z okazji przyjazdu do Kielc. 

Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym