Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego mieści się w XVIII-wiecznym gmachu szkoły, w której w latach 1874-1886 kształcił się autor Wiernej rzeki.

Wystawa biograficzno-literacka, w układzie chronologicznym, prezentuje: historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej autora Przedwiośnia. Ostatnia część ekspozycji, poświęcona pracy i twórczości Żeromskiego, ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu – listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” - płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.

Wystawy stałe:

SALA I: W pierwszej sali znajdują się eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi.
Historię przodków Żeromskiego obrazuje drzewo genealogiczne oraz herby rodowe: Róża Poraj- herb rodziny Katerlów, Jelita-herb rodu Żeromskich. Zwiedzający mogą zobaczyć tu pamiątki, które zachowały się po rodzicach Żeromskiego - srebrny zegarek z podstawką, będący własnością ojca oraz brzytwę angielską, którą podarował synowi Wincenty Żeromski. Jedyną zachowaną do czasów współczesnych rzeczą materialną, należącą do pani Żeromskiej jest broszka w formie miniaturki czaka kadetów amerykańskich.

SALA II: W drugiej sali zgromadzone są materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego.
Aranżacja sali lekcyjnej - drewniane szkolne ławki z pochyłymi pulpitami, w których znajdują się otwory na szklane kałamarze. Przed nimi na podwyższeniu wznosi się katedra nauczyciela, na której spoczywa dziennik lekcyjny i dzwonek z mosiężną czaszą. Obok tablica na trójnożnym stojaku i liczydła. Ściany zdobią oraz fotografie ważnych dla młodego Stefana Żeromskiego osób: zdjęcia nauczycieli - Antoniego Gustawa Bema i Tomasza Siemiradzkiego), kolegów szkolnych - Jana Wacława Machajskiego, Jana Strożeckiego i Edwarda Łuszczkiewicza oraz pierwszych sympatii pisarza - Ludwiki Dunin – Borkowskiej, Heleny Skierskiej i Heleny Radziszewskiej. Tu znajduje się także kopia munduru uczniowskiego oraz rekwizyty z filmu „Syzyfowe prace” – drewniane tornistry i piórniki, tabliczki uczniowskie oraz dyscyplina.

Ul. Jana Pawła II 5,

Kielce 25-013

Tel: (41) 344-57-92

zeromski@mnki.pll