ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum zostało stworzone w 1964 roku, zaś działalność swą rozpoczęło 28 czerwca 1965  roku. Uroczystego otwarcia placówki dokonał, w towarzystwie działaczy kulturalnych miasta i województwa, z-ca przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej S. Bąk - Dzierżyński. „Podkreślił on znaczenie muzeum nie tylko jako symbolu uznania dla wielkiego syna Ziemi Kieleckiej, ale także jego walory poznawcze, które na pewno wzbudzą wielkie zainteresowanie wśród miłośników twórczości Żeromskiego. Fakt ten to także ważne wydarzenie w życiu kulturalnym Kielc”. Na pomieszczenia muzealne przeznaczone zostały dwie sale wystawowe, korytarz i klatka schodowa. Scenariusz wystawy biograficzno-literackiej Żeromskiego napisała Aleksandra Dobrowolska, projekt plastyczny całej ekspozycji wykonał Jan Muniak, piękne zdjęcia Puszczy Jodłowej zrobił Jan Siudowski. Ozdobną metalową kratę, która oddzieliła sale muzealne od sąsiadującej biblioteki, zaprojektował Jan Golka, a wykonał Jan Laskowski. Wydany został folder, który opracowali: Aleksandra Dobrowolska i Jacek Małecki. Po 25 latach użytkowania gmach wymagał remontu. Wymienione zostały okna, powstała nowa szatnia, dokonano jeszcze wielu innych drobnych napraw. Przez lata zbiory muzeum  wzbogacały się o nowe nabytki m.in. rysunki dziewiętnastowiecznych Kielc Stanisława Praussa,  publikacje o Stefanie  Żeromskim, powstańcze pamiątki, druki bibliofilskie, dotyczące imprez muzealnych, ekslibrisy, medale, widokówki... Wydane zostały dwa przewodniki: Kazimiery Zapałowej oraz Ewy i Aleksandra Kornijaszów. W 1995 r. w czasie Zjazdu Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego ( związanego z 270 leciem istnienia szkoły) na frontowej ścianie Muzeum odsłonięto tablicę ze wszystkimi historycznymi nazwami szkoły. Rok później na muzealnym korytarzu została umieszczona płyta (zaginiona  w roku 1962,  a odnaleziona  przez  kustosz Kazimierę Zapałową), informująca o strajku w 1905 r. młodzieży, która  żądała  nauczania w języku ojczystym.

Kontakt:

Ul. Jana Pawła II 5,

Kielce 25-013

Tel: (41) 344-57-92

www.zeromski.mnki.pl

Godziny zwiedzania:

Poniedziałek: od 8:00 do 16:00

Wtorek: od 8:00 do 16:00

Środa: od 8:00 do 16:00

Czwartek: od 8:00 do 16:00

Piątek: od 8:00 do 16:00

Sobota: nieczynne