Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Łąki Kwietne

Bankomat nasion łąk kwietnych

W ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego

pn. Bankomat Nasion – Łąki Kwietne

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce przygotował zestawy specjalnych mieszanek nasion kwiatów polnych i łąkowych do tworzenia własnych łąk kwietnych.

 

W chwili obecnej dostępne będą mieszanki nasion, które można wysiać do połowy października, zakwitną w przyszłym roku.

 

Torebeczki z mieszankami nasion „Kwiaty szybko kwitnące”, "Kwiaty polne" oraz „Kwiaty na tereny suche” będzie można pobrać w budynku UM Kielce przy ul. Strycharskiej.

 

Odbiór przygotowanych mieszanek nasion jest możliwy wyłącznie z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

 

Jednorazowo będzie można pobrać max 2 torebki nasion.

 

Ilość nasion w torebce jest dobrana dla optymalnego wzrostu roślin na określonym obszarze. Większe zagęszczenie nasion spowoduje wzajemne zwalczanie się rozrastających się roślin, mniej rozłożyste rośliny i mniejszą ilość odpowiednio rozwiniętych kwiatów.

 

Przygotowane wszystkie zestawy mieszanek nasion do tworzenia łąk kwietnych będą dostępne dla mieszkańców wiosną, po pełnym otwarciu urzędu dla interesantów.

 

 

Gdzie znaleźć miejsce do wysiania:

- na własnym terenie

- w uzgodnieniu ze Spółdzielnią lub Wspólnotą Mieszkaniową

- w sąsiedztwie murków oporowych

- na przedeptach

- w Dolinie Silnicy w rejonie instalacji Lech Starter (ul. Mostowa)

 

 

Rodzaje mieszanek nasion dostępnych w budynku UM Kielce przy ul. Strycharskiej

 

Przygotowane porcje nasion wystarczą na ok. 2-3 m2.

 

 

Kwiaty szybko kwitnące 

Instrukcja: Mieszanka najlepiej rośnie na glebie żyznej i w słonecznym miejscu. Wysiew nasion od kwietnia do połowy lipca. Rośliny kwitną już po kilku tygodniach od wysiewu od czerwca do października. Wysokość 25-70 cm. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

aksamitka wąskolistna, cynia wytworna, godecja,

klarkia nadobna,lepnica pnąca, lepnica różowa,

nagietek lekarski, pozłotka,smagliczka nadmorska,

suchołuska, ubiorek okółkowaty.

Mieszanka jednoroczna.

kwiaty szybko kwitnące
 

 

Trawnik z kwiatami - Kwiaty polne

Instrukcja: Mieszankę można uprawiać na średnio żyznej glebie i w słonecznym miejscu . Wysiew nasion od marca do czerwca, możliwy wysiew jesienny. Wysokość 60-80 cm. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

chaber bławatek, kąkol polny,

mak polny, miłek letni, ostróżeczka polna,

rumianek pospolity, złocień polny.

Mieszanka wieloletnia.  

 

kwiaty polne
 

Kwiaty na tereny suche

Instrukcja: Mieszanka nadaje się na gleby narażone na suszę. Wysiew nasion zmieszanych z piaskiem 1:3 do końca czerwca, możliwi siew jesienny X-XI. Mieszanka roślin miododajnych długo i obficie kwitnących. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

ogórecznik lekarski, stokrotka pospolita,

chaber bławatek, jastrun właściwy,

jeżówka pospolita,melisa lekarska,

facelia błękitna, szałwia lekarska,

koniczyna łąkowa, serdecznik.

Mieszanka wieloletnia.

kwiaty na tereny suche

 

Rodzaje mieszanek nasion, które będą dostępne od wiosny 2021 roku w budynku UM Kielce na Rynku oraz przy ul. Strycharskiej.

Przygotowane porcje nasion wystarczą na ok. 2-3 m2.

 

 

Kwiaty pachnące

Instrukcja: Mieszankę na stworzenie pachnącego zakątka można uprawiać na każdej glebie, zarówno w miejscu słonecznym, jak i nieco ocienionym. Wysiew nasion od połowy kwietnia do połowy czerwca. Rośliny kwitną od czerwca do października. Wysokość 10-90 cm. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

goździk chiński, hyzop lekarski, kłosowiec,

lak ogrodowy, maciejka dwuroga, rezeda wonna,

smagliczka nadmorska, tytoń ozdobny.

Mieszanka jednoroczna.

kwiaty pachnące

 

Kwiaty dla pożytecznych owadów

Instrukcja: Mieszankę można uprawiać na średnio żyznej glebie i w słonecznym miejscu. Wysiew nasion od połowy kwietnia do czerwca. Rośliny kwitną od czerwca do października. Wysokość 10-140 cm. Specjalna mieszanka roślin, których kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

chaber bławatek, cząber ogrodowy,

facelia błękitna,gipsówka wytworna,

koniczyna biała, koper ogrodowy,

złocień właściwy, złocień polny.

Mieszanka wieloletnia.

kwiaty dla pożytecznych owadów

 

Kwiaty miejskie – Kwietna łączka

Instrukcja: Mieszanka mało wymagająca kolorowo kwitnących roślin. Wysiew nasion zmieszanych z piaskiem 1:3 do czerwca. Kwiaty wabią motyle. Stanowisko na łąkę kwietną oczyść z innych roślin i ich pozostałości. Nasiona wysiej na spulchniona zgrabioną glebę. Po wysiewie zagrab teren, aby nasiona wymieszać z glebą, na koniec podlej.

 

Skład gatunkowy mieszanki:

miłek letni, kąkol polny, koper ogrodowy,

nagietek lekarski, chaber bławatek, len zwyczajny,

komornica zwyczajna, rumianek pospolity,

maciejka, szałwia lekarska.

Mieszanka wieloletnia.

kwiaty miejskie


 

Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. Zaproponowane mieszanki nasion łąk kwietnych można wysiewać przez cały sezon wegetacyjny, należy jednak pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża przez pierwszy miesiąc od wysiewu.

Najbardziej optymalny jest wysiew wiosenny lub jesienny, kiedy ryzyko suszy jest najmniejsze. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku.

Dzięki zachowaniu terminów i zasad prawidłowego koszenia łąka będzie się samoczynnie odtwarzać przez wiele lat.

Znaczenie i rola łąk kwietnych

 

- Dzikie kwiaty dobrze poradzą sobie na glebach ubogich. Mają małe wymagania pokarmowe, dlatego sprawdzą się na terenach o mniejszej zasobności w składniki odżywcze, bez konieczności użyźniania gleby.

 

- Łąki kwietne nawet w trudnych warunkach miejskich poradzą sobie bez regularnego koszenia, podlewania czy nawożenia.

 

- Gatunki tworzące miejskie łąki charakteryzują się m.in. łodygami i blaszkami liściowymi pokrytymi włoskami czy woskiem, co umożliwia akumulację pyłów komunikacyjnych.

 

- Wyższa roślinność pełni funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilkanaście stopni wyższa, niż na obszarach podmiejskich.

 

- Wysokie rośliny łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

 

- Łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

 

- Łąki kwietne działają kojąco na ludzi – człowiek najlepiej wypoczywa wśród natury. Kwiaty i praca z nimi wpływa pozytywnie na samopoczucie, ma także działanie terapeutyczne - hortiterapia leczy i wspomaga proces rehabilitacji.

Informacje pomocne przy uprawie łąki kwietnej

Rodzaje mieszanek nasion łąk kwietnych

 

1. Mieszanka jednoroczna

Łąki jednoroczne charakteryzują się intensywnym kwitnieniem. Rośliny kwitną szybko, ale tylko w roku wysiewu. Dla najlepszego efektu stanowisko pod łąkę jednoroczną należy dobrze przygotować. Łąkę jednoroczną kosi się raz w sezonie. Aby zakwitła w kolejnym roku, należy ją odtworzyć.

 

2. Mieszanka wieloletnia

Łąka nie kwitnie w pierwszym roku. Kwitnienie zaczyna się od drugiego sezonu i przy odpowiednim koszeniu z każdym kolejnym rokiem jest bardziej intensywne.

 

3. Mieszanka jednoroczna + wieloletnia

Rozwiązanie łączące szybkie kwitnienie łąk jednorocznych z trwałością łąk wieloletnich. W pierwszym roku, tak jak przy łąkach jednorocznych może być potrzebne pielenie. W kolejnych latach pielęgnacja ogranicza się jedynie do koszenia.

 

 

Dla uzyskania i zachowania najlepszych efektów przez długi czas, warto pamiętać o kilku prostych zabiegach, które pomogą nam utrzymać łąkę w odpowiedniej kondycji:

 

1. Przygotowanie terenu i wysiew

To jeden z kluczowych czynników sukcesu przy zakładaniu łąki kwietnej. Im lepiej oczyścimy teren pod wysiew nasion, tym większa będzie kontrola nad efektem.

- Teren możemy przygotować w różny sposób w zależności od oczekiwanych efektów - usunięcie wierzchniej warstwy gleby z darnią, przekopanie terenu pod łąkę – co da nam najlepsze rezultaty ale też utworzenie kwietnej wyspy w trawniku lub wysiew w istniejącą darń tzw. podsiew.

- Stanowiska pod łąkę nie należy wzbogacać nawozami bądź ziemią nieznanego pochodzenia ponieważ mogą być w niej nasiona roślin niepożądanych które mogą zagrozić łące.

- Na glebach mocno gliniastych rośliny mogą mieć utrudniony wzrost ze względu na słabą przepuszczalność takiego podłoża w okresach mokrych i skorupienie w czasie suszy. Gdy stanowisko jest zbyt bogate w glinę i substancje ilaste wskazane jest zwiększenie przepuszczalności takiego podłoża. W tym celu możemy zastosować piasek, który należy równomiernie rozprowadzić po powierzchni, a następnie teren przekopać.

- Gleby bardzo piaszczyste charakteryzują się małą zasobnością w składniki pokarmowe i dużą przepuszczalnością wody. Przez to są narażone na suszę. W celu poprawy struktury gleby można delikatnie wzbogacić ją kompostem.

- Najlepszą metoda wysiewu jest „sianie na krzyż”. Obsiewając teren na polu kwadratu, połowę materiału siewnego wysiewamy idąc wzdłuż planowanego do obsiania terenu, zaś drugą wysiewamy idąc w poprzek. Po wysianiu teren delikatnie przegrabić, obsiane miejsce zwałować bądź udeptać na koniec należy obficie podlać przyszłą łąkę.

 

2. Podlewanie

Rośliny łąk kwietnych charakteryzują się o wiele większą odpornością na suszę, niż powszechnie stosowane gatunki traw. Podlewanie zaleca się po wysiewie nasion przez około miesiąc oraz w warunkach bardzo dużej suszy. Jeżeli po wysianiu nasion gleba nie będzie utrzymywała odpowiedniej wilgotności, kiełkowanie może się opóźnić do momentu uzyskania sprzyjających warunków, a młode siewki mogą zostać porażone przez suszę i uschnąć.

 

3. Koszenie łąk

Łąki kwietne kosimy bardzo rzadko. Dla mieszanek jednorocznych stosujemy jedno koszenie, pod koniec sezonu wegetacyjnego. Najlepszym terminem jest moment, gdy rośliny przekwitną i wytworzą nasiona. Łąki wieloletnie kosimy zazwyczaj dwa razy w roku. Pierwsze koszenie należy wykonać w czerwcu lub lipcu, drugie w sierpniu bądź wrześniu. Jeśli na łące rosną także gatunki jednoroczne, to teren kosimy po ich przekwitnięciu. Zapewni to miejsce do wzrostu dla gatunków wieloletnich, które zakwitną w kolejnym sezonie. Siano pozostawiamy na łące przez kilka dni, do wyschnięcia i osypania się nasion, które będą stanowiły bank nasion do rozwoju nowych roślin. Pozostawienie siana da też szansę owadom i innym organizmom zamieszkującym łąkę na opuszczenie roślin. Do koszenia najlepiej użyć tradycyjnej kosy albo kosiarki listwowej. Koszenie wykonujemy na wysokości 8-10 cm. Koszenie na niższej wysokości może uszkodzić rozety liściowe roślin wieloletnich. Poza tym dzięki wyższemu koszeniu teren jest lepiej zadarniony, co zmniejsza parowanie wody z gleby. Nie zalecamy używania kosiarek rozdrabiających, ponieważ utrudni to zbiór pokosu, a po wyschnięciu siano trzeba usunąć z powierzchni łąki. Zapobiegnie to rozkładowi siana i przenawożeniu terenu.

 

4. Walka z chwastami

Pomimo dobrego przygotowania terenu na łące mogą pojawić się rośliny niepożądane. Jeśli będzie ich zbyt dużo, mogą one zagrozić wzrostowi roślin kwitnących. Łąki jednoroczne należy wyłącznie pielić ręcznie. Łąki wieloletnie w przypadku dużego zachwaszczenia należy przyciąć na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Dla roślin wieloletnich koszenie, jako walka z chwastami, w pierwszym roku może być przeprowadzane nawet kilka razy w sezonie. Doprowadzi to do zaniku chwastów i umożliwi bujny wzrost łąki w kolejnym roku. Jeśli na łące rosną gatunki jednoroczne i wieloletnie, to można skorzystać z obu sposobów. Jeśli powierzchnia łąki jest duża, a brak kwiatów w pierwszym roku nie jest kłopotem, to dla poprawy kondycji roślin wieloletnich zalecane jest koszenie.

 

5. Nawożenie

Łąki z zaproponowanych gatunków dzikich roślin kwitnących, nie wymagają dodatkowego nawożenia. Zbyt duża ilość składników pokarmowych może sprawić, że azot zawarty w nawozach, pobudzi niepożądane rośliny – chwasty i trawy do intensywnego wzrostu, co doprowadzi do zagłuszenia wysianych roślin.

 

6. Pozyskiwanie nasion

Są dwie możliwości pozyskania nasion z już istniejącej łąki do podsiewu bądź obsiania nowego obszaru. Należy obserwować rośliny i zbierać te kwiatostany, które już przekwitły i ulegają zasuszeniu, ale ich nasiona nie zdążyły się jeszcze osypać. Zebrane kwiatostany z nasionami należy dobrze wysuszyć w osłoniętym miejscu o stałej temperaturze i wilgotności. Po wysuszeniu można usunąć puste kwiatostany, a same nasiona przechować do wiosny. Drugą metodą pozyskania materiału nasiennego jest koszenie w momencie przekwitnięcia wszystkich roślin. Siano należy wtedy pozostawić na kilka dni na ziemi, co umożliwi osypanie się wszystkich nasion. Powstanie dzięki temu bank nasion, z którego skiełkują w tym miejscu nowe rośliny, odtwarzając łąkę.

 

Więcej informacji: lakikwietne.pl

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności