Urzad Miasta Kielcewinieta

Program wydarzenia

Informacje ogólne

Szereg atrakcji oraz wydarzeń rangi międzynarodowej czeka Kielczan i przyjezdnych gości w dniach 21-24 marca 2019 roku. Obchodzić będziemy w tym czasie, już po raz kolejny Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Organizacja tegorocznej edycji tego prestiżowego wydarzenia została powierzona Kielcom przez Kancelarię Prezydenta RP.

Już od kilku miesięcy trwają prace przygotowawcze związane z zaplanowanymi w Kielcach wydarzeniami o charakterze zarówno dyplomatycznym jak i kulturalno-rozrywkowym.

Głównym wydarzeniem podczas tegorocznych obchodów będzie piątkowa (22 marca) Gala Przyjaźni z udziałem głów państw Polski i Węgier. Część artystyczną gali uświetni Kielecki Teatr Tańca spektaklem teatralnym pt. Drewniany Książę. Muzykę do tego widowiska stworzył węgierski kompozytor Bela Bartok, a choreografię Elżbieta Pańtak. Prezydenci zaprzyjaźnionych krajów oraz ponad 700-osobowa publiczność podziwiać będą tancerzy kieleckiej instytucji artystycznej w przedstawieniu, którego premiera odbyła się w czerwcu 2018 r. w ramach wydarzenia pn.: Bartok Plus Opera Festival w Miszkolc. Propozycja Kieleckiego Teatru Tańca będzie wyjątkowa i nada niepowtarzalny charakter Gali w Kielcach.

Spektakl poprzedzi szczególny moment - przekazanie flagi Dnia Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi.

Intensywny program sobotnich obchodów rozpocznie uroczyste odsłonięcie popiersia Beli Bartoka w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów, z udziałem obu par prezydenckich, następnie goście wezmą udział w uroczystej Mszy Św., która celebrowana będzie w kieleckiej Bazylice Katedralnej.

Prócz wymienionych wydarzeń bogaty harmonogram weekendu polsko-węgierskiego przewiduje także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich, pierwszego dnia zorganizowana zostanie konferencja tematyczna poświęcona polsko-węgierskim doświadczeniom związanym z wykorzystaniem produktów turystycznych na rynku lokalnym.

Z kolei sobotnie południe wypełni młodzieżowyturniej finałowy najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier, który odbędzie się w Hali Legionów. Mecz zakończy się wręczeniem pucharów przez prezydentów zaprzyjaźnionych państw.

Wśród przygotowywanych imprez towarzyszących znajdują się także wernisaże węgierskich artystów w Biurze Wystaw Artystycznych, a w obchody włączy się również kielecki oddział Archiwum Państwowego, który już od dawna prowadzi ogólnopolską kwerendę archiwaliów związanych z tysiącletnią przyjaźnią obu narodów.