Urzad Miasta Kielcewinieta

Gala Przyjaźni

Gala odbywa się w dniu 22 marca 2019 r.

Gala Przyjaźni będzie odbywała się 22 marca br. w budynku Kieleckiego Teatru Tańca ul. Plac Moniuszki 2B.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie wymagało wypełnienia specjalnego formularza, który zostanie udostępniony niebawem.

Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca podczas Gali Przyjaźni

Podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, na scenie Kieleckiego Teatru Tańca, zostanie wystawiony jednoaktowy balet fantastyczny pt.: „Drewniany Książę” (węgierski tytuł: A Fábόl faragott királyfi). Libretto stworzył: Béla Balázs; muzykę: Béla Bartók.

Balet Drewniany Książę to wysnuta z węgierskich baśni ludowych treść oraz prosty ludowy morał, głoszący zwycięstwo szczerego uczucia nad samolubstwem i próżnością. To baśń, opowiadająca o Księżniczce, która odrzuca miłość Księcia. Książę, chcąc zdobyć jej serce, wykazuje się męstwem, przezwycięża przeszkody, wyrastające przed nim w drodze do niej.

Drewniany Książę w choreografii Elżbiety Pańtak wynika z autorskiego pomysłu ruchowego na współczesny balet modern-jazzowy z zapisaną w libretcie listą głównych postaci: Księcia, Księżniczki i Wróżki. Akcja jednakże rozgrywa się w czasach dzisiejszych.

Dramaturgię z freudowskim kontekstem naszkicował Michał Znaniecki, konstruując psychologiczne studium dorastania i konflikt między matką i zakochaną córką. We współczesnej wersji tego spektaklu śledzimy proces odkrywania silnych emocji, jakie kierują naszym życiem, dążenia do realizacji pragnień oraz faktów jakie te emocje tworzą w relacjach międzyludzkich.

W widowisku wystąpią: artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, pod batutą dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.