Urzad Miasta Kielcewinieta

Spektakl "Drewniany Książe" Kieleckiego Teatru Tańca

Drewniany Książę - balet Kieleckiego Teatru Tańca

Balet Drewniany Książę to wysnuta z węgierskich baśni ludowych treść oraz prosty ludowy morał, głoszący zwycięstwo szczerego uczucia nad samolubstwem i próżnością. To baśń, opowiadająca o Księżniczce, która odrzuca miłość Księcia. Książę, chcąc zdobyć jej serce, wykazuje się męstwem, przezwycięża przeszkody, wyrastające przed nim w drodze do niej.

Drewniany Książę w choreografii Elżbiety Pańtak wynika z autorskiego pomysłu ruchowego na współczesny balet modern-jazzowy z zapisaną w libretcie listą głównych postaci: Księcia, Księżniczki i Wróżki. Akcja jednakże rozgrywa się w czasach dzisiejszych.

Dramaturgię z freudowskim kontekstem naszkicował Michał Znaniecki, konstruując psychologiczne studium dorastania i konflikt między matką i zakochaną córką. We współczesnej wersji tego spektaklu śledzimy proces odkrywania silnych emocji, jakie kierują naszym życiem, dążenia do realizacji pragnień oraz faktów jakie te emocje tworzą w relacjach międzyludzkich.

W widowisku wystąpią: artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, pod batutą dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.

SOBOTA 23 III 2019 r.

Godz.: 18:00

Miejsce: Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, Pl. Moniuszki 2B

Uwagi: impreza biletowana (bilety do nabycia na http://ktt.systemsprzedazybiletow.pl/)

KIELECKI TEATR TAŃCA

Kielecki Teatr Tańca istnieje od 1995 r. Założony i prowadzony przez Elżbietę Pańtak i Grzegorza Pańtaka.  Dzięki staraniom Dyrekcji w 2004 roku KTT stał się miejską instytucją artystyczną posiadającą stały, 25-osobowy, zespół zawodowych tancerzy. Teatr posiada repertuar oparty na stylach tańca jazzowego i współczesnego realizowanego w formie spektakli kameralnych oraz widowisk z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru. Teatr zrealizował koprodukcje np. z: Operą wrocławską, Operą Izraelską w Tel Avivie, Festiwalem C/U w Warszawie, Alias Cie – Szwajcaria, Festiwalem Bartoka w Miszkolcu – Węgry.  Zrealizował takie produkcje telewizyjne jak: film muzyczno-taneczny „Siedem Bram Jerozolimy” z muzyką K. Pendereckiego, choreografią E. Pańtak i G. Pańtak dla TVP, nominowany do International Emmy® Award W Kategorii: Arts Programming (USA, 2009); w 2013 roku polską prapremierę „Święta wiosny” Igora Strawińskiego, choreografia Angelin Preljocaj. Współpracuje z IMiT: Zamówienia choreograficzne, Scena dla tańca, Polska Platforma Tańca, Sieć Tańca.  W 2011 r. instytucja została wyróżniona Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa wielkiego kompozytora, którego dzieło stanowi Fundament Polskiej Kultury” (nagroda za realizację widowiska taneczno-muzycznego Chopin4 ).

ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ

Jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Tworzą go najwybitniejsi absolwenci i studenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Stali bywalcy najlepszych sal koncertowych i wiodących festiwali muzycznych na świecie. Ponad 20 nagranych płyt i kilkadziesiąt ścieżek filmowych.  Promotorzy zapomnianej polskiej muzyki w autorskim cyklu „ Jeszcze Polska Muzyka”.

Orkiestra występować będzie pod batutą dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.