Urzad Miasta Kielcewinieta

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH

DNI WĘGIERSKIE W DNIACH 22 -24 03 2019

22 marca 2019 - od godz. 19.00

– GALERIA GÓRNA BWA  -  Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄT  -   wystawa zostanie otwarta 22 lutego, a jej uroczysty finisaż odbędzie się 22 marca, wraz z otwarciem wystaw laureatów nagrody BWA w Kielcach: Tibora Urbana i Szabiny Gore.

Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄTjest organizowane przez  Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu od 1994 r. - według koncepcji i pod kuratelą jej dyrektora   dr Janusza Cywickiego - jako konkurs, mający na celu dokonanie wyboru i upublicznienie najcenniejszych zjawisk artystycznych regionu karpackiego w twórczości artystów z Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Od wielu lat – ze względu na ważną strategiczną misję integracji tych rejonów – SREBRNY CZWOROKĄT odbywa się pod patronatem kolejnych Prezydentów RP: Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego – i obecnie Andrzeja Dudy.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach od lat uczestniczy w organizacji kolejnych edycji SREBRNEGO CZWOROKĄTU  – od początku tej imprezy towarzyszy mu - jako krytyk sztuki i autorka wstępów do katalogów - Stanisława Zacharko-Łagowska, kielecka krytyczka sztuki i obecna dyrektor BWA. Obecnie, już po raz drugi,  BWA w Kielcach funduje nagrodę w konkursie Triennale, w postaci wystawy wraz z katalogiem w galerii BWA w Kielcach.Trzy lata temu zdobywcą tej nagrody został węgierski artysta Istvan Burai, a  w tegorocznym konkursieSREBRNY CZWOROKĄT nagrodę BWA w Kielcach otrzymali również węgierscy artyści malarze: SZABINA GORE  oraz TIBOR URBAN.

Obecna edycja SREBRNEGO CZWOROKĄTA nosi tytuł : PRZYSZŁOŚĆ  EUROPY – JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI. Jej kuratorem jest Andras Kakoczki.

-  GALERIA DOLNA BWA – TIBOR URBAN   -  wernisaż 22. 03. o godz. 19. 00- artysta malarz, grafik, ilustrator wierszy i książek, autor rzeźb, obiektów i instalacji plastycznych. Urodził się w 1960 r. Od 1996 r. pracuje w Galerii Miszkolc. Od 2011 r. jest członkiem oddziału miszkolckiego Akademii  Literacko-Artystycznej im. Istvana Szechenyi, oraz założycielem i kuratorem Galerii Teatrum Pincehely (Galeria Teatru w Piwnicy) oraz redaktorem założonego przez siebie periodyku artystycznego „Szemes Csavar” (Okrągła Śruba). Jest członkiem wielu stowarzyszeń i węgierskich związków twórczych.

Jego twórczość jest niezwykle bogata tematycznie i formalnie. Artysta nie zasklepia się w jednej konwencji plastycznej. Posługuje się szeroką gamą kolorystyczną, jego malarstwo jest rytmiczne i dekoracyjne. Chętnie posługuje się techniką kolażu: maluje także swoje kompozycje na fragmentach różnych przedmiotów, sięga też po inne techniki plastyczne, wychodzi w przestrzeń swoimi rzeźbami i instalacjami.

Prace Tibora Urbana wielokrotnie wystawiane były w kraju i za granicą, na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zdobyły dla niego ponad 40 nagród i wyróżnień na konkursach plastycznych, były także wielokrotnie publikowane w katalogach, antologiach węgierskiej twórczości plastycznej  i pismach artystycznych.

- GALERIA MAŁA BWA – SZABINA GORE – wernisaż 22. 03. o godz. 19.00 -

Szabina Góré – urodziła się w 1988 r. Edukacja:

2002-2006. Zrínyi Ilona High School of Miskolc, Wydział grafiki

2006-2008. S.P.I.C. Secondary Technical School of Miskolc, Wydział grafiki i dizajnu

2008-2013. University of Pécs, Wydział sztuk wizualnych i malarstwa

Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym – wzięła udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych. Eksperymentuje z technikami plastycznymi: jej ulubioną techniką jest enkaustyka, która – jako technika, w której spoiwem barwnika jest wosk – ma dla niej również znaczenie symboliczne sięgające tradycji chrześcijańskich, zawartych w koptyjskich portretach z Fajum.  Materia jej obrazów jest wielowarstwowa, z elementami kolażu. Posługuje się także technikami graficznymi. Kompozycją opartą na podziałach geometrycznych porządkuje organiczny, przeładowany szczegółami chaos swoich prac. Jej twórczość dotyka problemów oddalania się człowieka od natury. Cykl ostatnich prac poświęca zwierzętom; maluje martwe króliki i zające, jako symbole sakralne, mające także swoje odniesienia w folklorze węgierskim.

23 marca 2019  - od godz. 18.00

- GALERIA GÓRNA BWA – wernisaż wystawy współczesnej sztuki węgierskiej -  kurator ANDRAS KAKÓCZKI.

Wystawa kuratorsko opracowana przez krytyka sztuki i kuratora związanego z Muzeum w Miszkolcu. Interdyscyplinarna prezentacja będzie zawierać prace młodych artystów węgierskich .

W ramach działalności edukacyjnej BWA w ciągu marca będą się odbywały warsztaty i zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, oparte na motywach sztuki jednego  z twórców sztuki op-artu, słynnego węgierskiego artysty,   VICTORA VASARELY  - będzie to tworzenie malowanych prac o kształcie pisanek,  inspirowanych jego twórczością . Efekty tych warsztatów będzie można oglądać na zaimprowizowanej  instalacji  (drzewo z zawieszonymi pisankami) w przestrzeni zewnętrznej BWA lub  na Placu Artystów. Pisanki będą powstawać przez cały marzec na zajęciach plastycznych dla grup zorganizowanych, w ramach działalności edukacyjnej BWA.  Montaż instalacji odbędzie się w 21 03., jej odsłoniecie - przed

Popiersie BELI BARTOKA – do Alei Artystów XX-go wieku (Aleja Sław).   Wykonane przez kieleckiego artystę rzeźbiarza Sławomira Micka, zostanie odsłonięte w Alei Artystów XX wieku.