Urzad Miasta Kielcewinieta

HUNGARIKUM – SZTUKA LUDOWA MATYÓ

Wystawa ze zbiorów Muzeum im. Ottó Hermana w Miskolcu

Wystawa objazdowa przygotowana ze zbiorów Muzeum im. Ottó Hermana przedstawia bogatą, wielobarwną kulturę ludową Matyó.

Słynne na całym świecie dziedzictwo Matyó to kultura jednej z wielu historycznych, węgierskich grup ludowych. W tradycyjnej kulturze regionu Mezőkövesd doniosłą rolę odgrywa sztuka ludowa: szczególnie piękne hafty i ich wykorzystanie w strojach ludowych. Od XIX wieku charakterystyczny ubiór, niezwykle bogato zdobione damskie i męskie stroje świąteczne zmieniały się i rozwijały w czasie, równolegle ze zmianami w innych węgierskich stylach ludowych. Ze względu na bogate hafty, przepiękny strój Matyó należy do najokazalszych strojów węgierskiej kultury. W 2012 roku kultura ludowa Matyó pod hasłem ”Dziedzictwo Matyó – przetrwanie haftu, strojów i folkloru” została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od stycznia 2013 roku decyzją węgierskiej Komisji Hungarikum kultura ludowa Matyó jako tak zwane „hungarikum chronione prawem” trafiła do Zbiorów Hungarików na Węgrzech.

Prezentowane na wystawie oryginalne przedmioty i archiwalne zdjęcia odnoszą się do jej tradycji. Ponadto, w skład ekspozycji wchodzą prace żyjących w Mezőkövesd i okolicy artystów, dajać dowód na przetrwanie tradycyjnych wartości we współczesnym świecie. Wystawa stawia w centrum uwagi sztukę ludową Matyó, podkreślając jej dojrzewanie w kolejnych okresach historycznych i związki ze zmieniającym się społeczeństwem i jego poziomem kulturalnym.

SOBOTA 23 III 2019 r.

Godz.:16:00

Miejsce: Muzeum Wsi kieleckiej – Dworek Laszczyków, ul. Jana Pawła II 6, 25-025 Kielce

Uwagi:Wstęp wolny