Walory przyrodnicze Kielc

8. Ważne przepisy ruchu drogowego

Znaki ostrzegawcze
Są trójkątne, ustawione wierzchołkiem do góry. Mają czerwoną obwódkę, żółte tło i czarne symbole.

Znaki zakazu
Są okrągłe, mają czerwoną obwódkę. Mówią Ci, czego nie powinieneś robić.

Znaki nakazu i informacyjne
Znaki nakazu są niebieskie i okągłe. Musisz się do nich stosować. Czworokątne, niebieskie znaki są znakami informacyjnymi.

Znaki odbierające pierwszeństwo

Wjeżdzając do strefy zamieszkania ustępujesz pieszym. Gdy wyjeżdżasz ze strefy - włączasz się do ruchu i ustępujesz każdemu pojazdowi.
Zasady pierwszeństwa:

1. Prawo pierwszeństwa przejazdu obowiązuje wszędzie tam gdzie krzyżują się dwie drogi.
  2. Kto wyjezdża z posesji, drogi polnej, leśnej lub ze strefy zamieszkania na jezdnię, nigdy nie ma pierwszeństwa
  3. Prawo pierwszeństwa przejazdu obowiązuje wszystkich - kierowców i pieszych.

Ważne! Gdy chcesz skręcić w lewo musisz najpierw przepuścic pojazdy jadące z przeciwka na wprost lub skręcające w prawo.
Podstawowa zasada:
jesli nie ma znaków, pierwszeństwo przejazdu ma zawsze pojazd nadjeżdżający z prawej strony.

Tu masz pierwszeństwo!
Znak u dołu po lewej wskazuje, że na najbliższym skrzyzowaniu Ty masz pierwszeństwo przejazdu. Znak pośrodku znaczy, że znajdujesz się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Znak z prawej to - koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu

Sygnalizacja świetlna: znosi wszystkie znaki na skrzyżowaniu

Policjant kierujacy ruchem: znosi sygnalizację świetlną oraz oczywiście znaki drogowe.

Droga dla rowerów

Na końcu drogi dla rowerów, a więc tam gdzie zjeżdżasz na drogę główną, musisz oczywiście uważać na samochody.

Korzystanie z drogi dla rowerów
Z drogi dla rowerów oznaczonej jednym z w/w czterech znaków musisz bezwzględnie skorzystać.

Na ulicy jednokierunkowej pod prąd
Tylko wtedy gdy zezwala na to dodatkowa tabliczka. Ale i wtedy zachowaj ostrożność i bądź gotów w każdej chwili zahamować, szczególnie na początku i na końcu ulicy jednokierunkowej, gdzie się szczególnie dużo dzieje.
Pomyśl również o tym, że niektórzy kierowcy nie będą przygotowani na spotkanie rowerzysty jadącego z przeciwka.

Nieodpłatna Pomoc Prawna