Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

 

aktualnosci

 

terminarz

 

kieleckie miejsca pamięci

 

galerie

 

filmy

100-lecie Odzyskania Niepodległości

Kadrówka dotarła do Kielc

12-08-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

53. w historii i 38. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł do Kielc. Członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i osoby cywilne co roku upamiętniają  w ten sposób szlak bojowy z sierpnia 1914 roku, który odbył się  pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po dotarciu do stolicy województwa świętokrzyskiego delegacja marszu złożyła kwiaty na Cmentarzu Wojskowym, na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Następnie uczestnicy „Kadrówki” przeszli do znajdującej się u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej historycznej figury Najświętszej Maryi Panny. Tu  prezydent Kielc Wojciech Lubawski odebrał meldunek o przybyciu "Kadrówki" do naszego miasta. Uczestnicy marszu złożyli tez kwiaty pod Pomnikiem Czwórki Legionowej.

 

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej co roku pokonuje tę samą, historyczną trasę, jaką na rozkaz Józefa Piłsudskiego odbyła w 1914 roku  I Kompania Kadrowa. Wyruszyli 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów, by przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny i Szewce - dotrzeć  12 sierpnia do Kielc. "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, ustanowiony z inicjatywy byłych legionistów w 1924 roku, odbywał się nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Do idei powrócono w roku 1981, z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej.

 

Główne uroczystości zakończenia tegorocznego marszu w Kielcach odbyły się na Placu Wolności, przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Zakończenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej tradycyjnie jest okazją do wręczenia odznak i nagród marszowych. Tak było i w tym roku. Uroczystość na placu Wolności zakończył ceremoniał składania wiązanek przez uczestniczące w wydarzeniu delegacje. 53. w historii Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył przemarsz uczestników na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie odbył się Apel Poległych, a następnie dokonano rozwiązania marszu.

 

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym