Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

 

aktualnosci

 

terminarz

 

kieleckie miejsca pamięci

 

galerie

 

filmy

100-lecie Odzyskania Niepodległości

Kielce świętują setną rocznicę odzyskania Niepodległości

11-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Co roku 11 listopada świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. W bieżącym te obchody są szczególnie uroczyste. Mija bowiem 100 lat od chwili gdy po latach zaborów i nieobecności Polski na mapie Europy odzyskaliśmy niepodległość.

W Kielcach oficjalne uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji kieleckiej, księdza biskupa Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej.
Tuż po mszy, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” uczestnicy uroczystości zgromadzeni na placu między katedrą a Muzeum Narodowym odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem w takt pieśni legionowych wykonywanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza przeszli przez centrum miasta na plac Wolności. W marszu obok jednostek wojska polskiego w tym m.in. z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Wojsk Obrony Terytorialnej, klas mundurowych z kieleckich szkół, harcerzy, druhów ochotników czy delegacji pocztów sztandarowych przedstawiciele służb mundurowych nieśli 100 metrową biało - czerwoną flagę.  Na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego odbył się Apel rocznicowy. Jego częścią była uroczysta odprawa wart oraz wręczenie ufundowanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego medali okolicznościowych dla osób, przedstawicieli instytucji, jednostek policji, straży granicznej i pożarnej oraz innych organizacji. Jeden z medali powędrował do Urzędu Miasta Kielce, a odebrał go prezydent Wojciech Lubawski. Chwilę potem Wojewoda i Prezydent Kielc odsłonili dwa brązowe wieńce upamiętniające dwie daty 1918 – 2018 rok, na trwale umieszone na cokole pomnika Marszałka Piłsudskiego.
W niepodległościowym apelu pamięci wspominano rodaków, którzy oddali życie w walce o wolną Rzeczpospolitą Polskę, by chwilę później oddać salwę honorową. Delegacje uczestniczące w uroczystościach złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i orkiestry z Nowego Sącza.
Wydarzenia na placu Wolności uatrakcyjniła rekonstrukcja bitwy wojsk polsko – łotewskich z Armią Czerwoną pod Dyneburgiem.
W roku jubileuszowym obchodom odzyskania niepodległości towarzyszyło wiele wydarzeń o charakterze sportowym czy kulturalnym. Wśród tych ostatnich należy wymienić koncert  pt. „..a Polska tylko jedna”, który odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowany został poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni Mieczysława Karłowicza, a w drugiej kompozycje Pawła Łukowca, kieleckiego kompozytora, będące próbą ukazania atmosfery dni związanych z odzyskaniem niepodległości, osobistą i bardzo poruszającą wizją współczesnego twórcy skonfrontowaną z autentycznym przekazem emocji, uczuć uczestników walk o niepodległość
Innym była wystawa zatytułowana „Album Legionów”, prezentowana w salach Muzeum Historii Kielc. To dokumentacja walk pozycyjnych Legionów na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939.
W Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych prezentowany jest „Krajobraz z blizną”. To tytuł wystawy będącej efektem pracy kilku artystów fotografików, dokumentujących miejsca w naszym województwie, których historia nierozerwalnie wiąże się z tematyką niepodległościową. Także częścią wydarzeń artystycznych był wernisaż wystawy zatytułowanej „Czerwone maki”, nawiązującej do wydarzeń z okresu I wojny światowej i ustanowionego Dnia Pamięci oraz symbolicznie łączącej się ze słowami pieśni Feliksa Konarskiego „Czerwone maki na Monte Cassino”

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności