Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Kamera internetowa na Rynek Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Kielce - Turystyka Pozytywnych Emocji
 

 

Kielce
 

 

świętokrzyskie travel

 

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Turystyka

 

Kielce, największe miasto pn. Małopolski, jest jednocześnie stolicą województwa świętokrzyskiego. W granicach miasta znajdują się pasma gór: Kadzielniańskie, pokryte lasami bukowo - jodłowymi Dymińskie, Posłowickie, Grzbiet Szydłówkowski. Na północy miasto sięga zalesionych Wzgórz Tumlińskich oraz Pasma Masłowskiego, na południowym zachodzie granica prowadzi grzbietem Zgórskich Gór. Najwyższe wzniesienie w Kielcach Góra Telegraf (406 m n.p.m.) leży w paśmie Dymińskim. Przez Kielce płynie rzeka Silnica mająca swe źródła na południowym zboczu Góry Sosnowicy, wpadająca w południowo zachodniej części miasta do Bobrzy, która wraz z innym dopływem - rzeką Sufraganiec, opływa miasto od zachodu.
Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów: od 231 do 406 m n.p.m. i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach wielką różnorodność formacji geologicznych. W Kielcach na niewielkim obszarze miasta możemy spotkać wychodnie skalne i odkryte przez kamieniołomy profile geologiczne skał osadowych z okresów: kambru, ordowiku, syluru, dewonu, karbonu, permu i triasu oraz trzecio- i czwartorzędu. W skałach zapisane zostały także oddziaływania potężnych ruchów górotwórczych (orogenez). Począwszy od orogenezy kaledońskiej (500–400 mln lat temu), poprzez waryscyjsko-hercyńską (320‒270 mln), po alpejską (70‒60 mln). W skałach odsłoniętych w wyrobiskach możemy obserwować ciekawą mineralizację. W czasie waryscyjskich ruchów górotwórczych i bezpośrednio po nich w późnym karbonie, permie i dolnym triasie z wydobywających się szczelinami z głębin ziemi gorących roztworów wytrącały się minerały, tworząc żyły z których eksploatowano na przestrzeni wieków rudy kruszcowe (ołów, miedź). Badając szczątki kopalnej fauny (skamieniałości) zawartej w tutejszych skałach, możemy określić ich wiek, rodzaj i środowisko w których powstały.
Na terenie Kielc znajdują się cztery rezerwaty przyrody nieożywionej: Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice, Biesak – Białogon oraz rezerwat krajobrazowy Karczówka.
Tuż za granicami miasta znajduje się rezerwat leśny Sufraganiec. W rezerwatach Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia możemy prześledzić tworzenie się wapieni skalistych, detrytycznych i uławiconych, jakie osadzały się w środkowym i górnym dewonie, w tym samym basenie morskim, ale na różnych głębokościach. Od płytkowodnych – Kadzielnia, poprzez powstających nieco głębiej ‒ Wietrznia, po głębokowodne ‒ Ślichowice. Natomiast w rezerwacie Biesak-Białogon mamy do czynienia ze skałami dużo starszymi ‒ kambryjskimi i ordowickimi. Ciekawe zjawiska mineralizacji i powiązane z nimi ślady górnictwa historycznego spotykamy w rezerwacie Karczówka.

Centralnie położone w Górach Świętokrzyskich miasto już dziś jest znanym ośrodkiem turystycznym w kraju. Każdy odwiedzający Kielce znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Mogą to być: piękne krajobrazy, ciekawe zabytki architektury i budownictwa (ponad 250 obiektów) oraz różnorodne tematycznie muzea i galerie. Dla tych co czynnie spędzają czas, ofertę uzupełnią znakowane szlaki piesze i spacerowe, rowerowe, narciarskie oraz liczne obiekty rekreacyjne (kryte: pływalnie, korty tenisowe, tor kartingowy) i ujeżdżalnie konne. Liczne są też obiekty muzealne, np.: Muzeum Narodowe, Muzeum Geologiczne, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, stała ekspozycja poświęcona Laurensowi Hammondowi (1895-1973) – amerykańskiemu inżynierowi i wynalazcy w Dom Środowisk Twórczych (pałacyk Zielińskiego) oraz ośrodki edukacyjne Centrum Geoedukacji, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Instytut Dizajnu, Energetyczne Centrum Nauki przy Kieleckim Parku Technologicznym. Warto zaznaczyć, że Kielce są najlepszym miejscem z którego możemy rozpocząć zwiedzanie Gór Świętokrzyskich. Nie bez znaczenia są możliwości pobytu w zróżnicowanej bazie noclegowej – począwszy od schronisk młodzieżowych i domu pielgrzyma po pięciogwiazdkowe hotele. Część tych obiektów ukryta jest w zieleni, stąd też nie odczujemy, że przebywamy w dużym mieście. Warto także połączyć zwiedzanie z licznymi imprezami kulturalnymi organizowanymi w Kielcach (bieżąca informacja – Regionalne Centrum Informacji Turystycznej).

 

Po dniu spędzonym na aktywnym wypoczynku w terenie miło będzie odpocząć na meczu piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Korona Kielce rozgrywa mecze w nowoczesnym Stadionie Miejskim (Suzuki Arena) przy ul. Ściegiennego 6. Natomiast drużyna piłki ręcznej Łomża Vive Kielce (wielokrotny mistrz Polski oraz jako pierwsza polska drużyna piłki ręcznej w sezonie 2015/2016 zwycięzca Ligi Mistrzów, zdobyła Puchar Europy) zapraszają kibiców i sympatyków tego sportu do nowoczesnej Hali Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2. Przyglądając się tym rozgrywkom, doświadczymy sportowych emocji i przekonamy się, jak dużą sympatią kielczan cieszą się te dyscypliny.
Miasto jest też uznanym w Polsce i Europie ośrodkiem targowo – wystawienniczym. Kilkadziesiąt ekspozycji, do udziału w których co roku zapraszają Targi Kielce, to znakomita okazja, aby zaprezentować swoją ofertę i nawiązać kontakty biznesowe. Targi Kielce są obecnie najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem targowym w Polsce.

(www.kielceexpocity.pl)

Rynek oraz Urząd Miasta Rynek oraz Urząd Miasta
Wzgórze katedralne - fot. Anna Benicewicz-Miazga Wzgórze katedralne - fot....
Katedra - fot. Anna Benicewicz-Miazga Katedra - fot. Anna...
Pałac Biskupów Kieleckich Pałac Biskupów Kieleckich
Rynek - fot. Anna Benicewicz-Miazga Rynek - fot. Anna...
Rynek nocą Rynek nocą
Targi Kielce Targi Kielce
Kieleckie Centrum Kultury - fot. Anna Benicewicz-Miazga Kieleckie Centrum Kultury -...
Stadion Miejski - fot. K. Pęczalski Stadion Miejski - fot. K....
Jaskinie na Kadzielni Jaskinie na Kadzielni
Jaskinie na Kadzielni Jaskinie na Kadzielni
Hala Legionów fot. A. Paszkowski Hala Legionów fot. A....
Plac NMP fot. Anna Benicewicz-Miazga Plac NMP fot. Anna...
Plac Artystów fot. Anna Benicewicz-Miazga Plac Artystów fot. Anna...
Karczówka fot. Sławek Rakowski Karczówka fot. Sławek...
Kielce fot. Sławek Rakowski Kielce fot. Sławek Rakowski
Kielce fot. Sławek Rakowski Kielce fot. Sławek Rakowski
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności