ePUAP RSS BIP Komunikacja w języku migowym Urząd Miasta Kielce

Wyszukiwarka

Kalendarz wydarzeń

Pokaż/ukryj kalendarz

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Turystyka

Ziemia kielecka - stanowiąca północną część Małopolski, to region położony między Wisłą a Pilicą. Ze względu na ukształtowanie terenu wyróżnia się na północy regionu - Góry Świętokrzyskie, będące kulminacją Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Nieckę Nidziańską zwaną popularnie Ponidziem - leżącą na południu.

 

Góry Świętokrzyskie tworzą zespół pasm ułożonych równoleżnikowo. Najważniejsze pasma i ich najwyższe szczyty to:
Łysogóry - pasmo centralne z najwyższymi szczytami Łysicą (612 m.n.p.m.) i Łysą Górą (595 m n.p.m.), Jeleniowskie - najwyższy szczyt to Szczytniak (595 m n.p.m.), Klonowskie z Bukową Górą (483,6 m), Masłowskie z G. Klonówką (472,6 m), Tumlińskie z G. Wykieńską (400,7 m n.p.m.), Oblęgorskie z G. Sieniewską (448,8 m n.p.m.) oraz Dobrzeszowskie, Orłowińskie, Cisowskie, Ociesęckie.
Centrum Ponidzia stanowi szeroka dolina Nidy, którą ograniczają od wschodu Niecka Solecka i Płaskowyż Szaniecki, a od zachodu - Płaskowyż Jędrzejowski i Wyżyna Miechowska.
Największe rzeki regionu to Nida (151 km) z dopływami: Łośną, Bobrzą i Mierzawą oraz Kamienna (138 km).

Kielce, największe miasto pn. Małopolski, jest jednocześnie stolicą województwa świętokrzyskiego. W granicach miasta znajdują się pasma gór: Kadzielniańskie, pokryte lasami bukowo - jodłowymi Dymińsko - Posłowickie, oraz zachodnia część Grzbietu Szydłówkowskiego. Na północy miasto sięga zalesionych Wzgórz Tumlińskich oraz Pasma Masłowskiego, na południowym zachodzie dochodzi do Zgórskich Gór. Najwyższe wzniesienie w Kielcach tworzy Góra Telegraf (408 m n.p.m.) leżąca w paśmie Dymińskim.
Przez Kielce płynie rzeczka Silnica mająca swe źródła na południowym zboczu Góry Wierzejskiej, a wpadająca w pd.-zach. części miasta do Bobrzy, która wraz z innym dopływem - rzeczką Sufraganiec, opływają miasto od zachodu.

 

Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów: od 260 do 400 m i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach wielką różnorodność formacji geologicznych. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody: Ślichowice, Kadzielnia, Wietrznia, Biesak (przyroda nieożywiona) oraz Karczówka - rezerwat krajobrazowy. Przy północnej granicy Kielc znajduje się rezerwat częściowy - Sufraganiec.

Kamera na Rynek
Geoportal
Wybory Samorządowe
Budżet Obywatelski
Program ochrony przed halasem
Karta Dużej Rodziny
Zbiórki Publiczne
Darmowe hotspoty
Program Ograniczenia Niskiej Emisji
XX Sportowy Turniej Miast i Gmin
Odpady komunalne
Czyste Kielce
Galerie zdjęć
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2007 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym