Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Kamera internetowa na Rynek Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Kielce - Turystyka Pozytywnych Emocji
 

 

Kielce
 

 

świętokrzyskie travel

 

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Rezerwat "Kadzielnia"

Kadzielnia - Amfiteatr

Kadzielnia Kadzielnia fot. Sławek...
Kadzielnia Kadzielnia fot. Sławek...
Kadzielnia - Skałka Geologów - fot. Łukasz Zarzycki Kadzielnia - Skałka Geologów...
Tyrolka na Kadzielni Tyrolka na Kadzielni, fot....
Rezerwat nocą - fot. A. Młynarczyk Rezerwat nocą - fot. A....
Amfiteatr i Park Kadzielnia Amfiteatr i Park Kadzielnia...
Archiwum Urząd Miasta Kielce Amfiteatr - Archiwum Urząd...
Rezerwat i Park Kadzielnia - fot. K. Pęczalski Rezerwat i Park Kadzielnia -...
Amfiteatr i Park Kadzielnia Amfiteatr i Park Kadzielnia...
Lodospad  - fot. A. Młynarczyk Lodospad - fot. A. Młynarczyk
Jaskinie na Kadzielni wejście Jaskinie na Kadzielni wejście...
Jaskienie na Kadzielni Jaskinie na Kadzielni -...
Jaskinie na Kadzielni Jaskinie na Kadzielni -...
Jaskinie na Kadzielni Jaskinie na Kadzielni...
Kadzielnia - Skałka Geologów Kadzielnia - Skałka Geologów...
Kadzielnia fot. Sławek...
Kadzielnia fot. Sławek...
Zakłady wapiennicze na Kadzielni (1945r.) Zakłady wapiennicze na...
Mapa Archiwum Urzędu Miasta Kielce

KADZIELNIA – PARK, REZERWAT I AMFITEATR

 

Dawny kamieniołom Kadzielnia to obecnie turystyczna wizytówka miasta i regionu. Ozdobą tego miejsca jest monumentalny ostaniec zwany Skałką Geologów, górujący nad wyrobiskiem i objęty w szczytowej partii ochroną jako rezerwat przyrody Kadzielnia. Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadoptowana do celów edukacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych jako Park Kadzielnia. Poza wyjątkowymi walorami krajobrazowymi teren ten obfituje w wiele atrakcji. Wśród najważniejszych znajdują się: najdłuższy system jaskiniowy na terenie Kielc udostępniony Podziemną Trasą Turystyczną o długości ok. 140 m, najdłuższa tyrolka w Polsce udostępniona jako Podniebna Trasa Widokowa, sztuczny wodospad oraz ścieżka edukacyjna im. Jerzego Kapuścińskiego. Listę atrakcji uzupełnia najpiękniej położony tego typu obiekt w Polsce czyli Amfiteatr Kadzielnia.

 

Wzgórze Kadzielnia (295 m n.p.m.) wzięło swoją nazwę od kadzielnika tj. kościelnego dzierżawiącego ten teren, lub od kadzenia, do którego wykorzystywano jałowiec porastający wapienne wzgórze. Kadzielnia zbudowana jest z masywnych wapieni dewonu górnego pochodzenia morskiego. W XVIII wieku rozpoczęto eksploatację skały i uruchomiono pierwszy wapiennik, czyli piec do wypalania wapna. Już w XIX w. sygnalizowano wyjątkowe znaczenie Kadzielni dla nauki, a w pierwszej połowie XX wieku pojawiły się pierwsze starania o jej ochronę. W 1931 r. wstrzymano wydobycie wokół Skałki Geologów – monumentalnego wapiennego ostańca kulminacji Kadzielni, a w 1962 r. objęto go ochroną prawną, tworząc rezerwat przyrody nieożywionej „Kadzielnia’’ o powierzchni 0,6 ha. Przedmiotem ochrony jest przede wszystkim profil wapieni dewonu górnego liczących sobie około 380 milionów lat. Skały te zawierają liczne skamieniałości gąbek, koralowców, ramienionogów, liliowców i ślimaków, wskazujące na ich płytkomorskie pochodzenie. Zwiedzający Kadzielnię z pewnością dostrzegą w jasnoszarych wapieniach liczne otwory jaskiń oraz zagłębienia i leje wypełnione czerwonawo zabarwionymi osadami. Są to efekty procesu rozpuszczania skał wapiennych przez wodę, które nazywamy krasem. Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadoptowana do celów edukacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych jako Park Kadzielnia.


W dawnym kamieniołomie Kadzielnia znajduje się największe nagromadzenie jaskiń i schronisk skalnych w regionie. Opisano ich stąd aż 25, z czego trzy jaskinie zlokalizowane na ścianie wschodniej kamieniołomu: Odkrywców, Prochownia i Szczelina na Kadzielni zostały udostępnione podziemną trasą turystyczną o długości 140 m. Więcej informacji: http://amfiteatr-kadzielnia.pl/jaskinie/ oraz https://www.facebook.com/jaskiniekadzielnia/

 

Kadzielnia to także najpiękniej położony amfiteatr w Polsce (http://amfiteatr-kadzielnia.pl/pl/). Pierwszy obiekt na 5 tysięcy miejsc oddano do użytku w 1971 roku. W 2009 roku przeszedł on gruntowną modernizację, dzięki której mamy dzisiaj nowoczesny amfiteatr z zadaszoną sceną i widownią na 5,5 tysiąca miejsc. Oprócz okazjonalnych imprez odbywa się w nim Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej (lipiec). W 1979 roku odsłonięty został pomnik na tzw. Wzgórzu Harcerskim. Wieczorem niecodzienne wrażenia potęguje iluminacja Skałki Geologów, zrealizowana w 2002 r. W ostatnich latach Kadzielnia zyskała kolejne atrakcje w postaci ścieżki edukacyjnej im. Jerzego Kapuścińskiego wraz z wodospadem oraz jednej z najdłuższych tyrolek w Polsce https://www.facebook.com/TyrolkaKadzielnia/

 

Wędrując po wzgórzu możemy podziwiać ze specjalnych tarasów malownicze widoki na miasto oraz w kierunku południowym można obserwować panoramę Pasma Dymińskiego z Górą Telegraf, Pasma Posłowickiego z Górą Pierścienicą; w kierunku południowo - zachodnim, przełom rzeki Bobrzy, pasmo Zgórskie z Górą Patrol; w kierunku zachodnim krajobraz Pasma Kadzielniańskiego z Karczówką; w kierunku północnym Wzgórza Tumlińskie.

 

W okresie zimowym na ścianie północno - wschodniej części Skałki Geologów - Świętokrzyski Klub Alpinistyczny przy współpracy z Geonaturą Kielce tworzy lodospad – zimową ściankę wspinaczkową.

 

Przez teren rezerwatu przechodzą szlaki: miejski i spacerowe: zielony i niebieski.

 

Kadzielnia jest jednym ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. Wszystkie te elementy oraz wyjątkowy krajobraz pogórniczy sprawiają, że nie sposób pominąć tego miejsca w trakcie wycieczek po Górach Świętokrzyskich.

 

https://geonatura-kielce.pl/pl/

Film o walorach Kadzielni

 

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności