Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Kielce - Turystyka Pozytywnych Emocji
 

 

Kielce
 

 

świętokrzyskie travel

 

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Rezerwat "Karczówka"

Widok na Karczówkę od strony zachodniej - fot. Anna Benicewicz-Miazga Widok na Karczówkę od strony...
Kościół i klasztor na Karczówc Kościół i klasztor na...
Kościół i klasztor na Karczówce Kościół i klasztor na...
Kościół i klasztor na Karczówce Kościół i klasztor na...
Ogród Botaniczny - fot. D. Łukasik Ogród Botaniczny - fot. D....
Kościół i klasztor na Karczówce - fot. Anna Benicewicz-Miazga Kościół i klasztor na...
Rezerwat Karczówka - Mapa Topograficzna Rezerwat Karczówka - Mapa...
Unikalna rzeźba św. Barbary - fot. Andrzej Młynarczyk Unikalna rzeźba św. Barbary -...
Kościół i klasztor na Karczówce Kościół i klasztor na...

Karczówka jest rezerwatem krajobrazowym, częściowym, o powierzchni 26,55 ha, utworzonym w 1953 r. Położona około 2 km od centrum Kielc. Obejmuje wzgórze Karczówka (najwyższe wzniesienie Pasma Kadzielniańskiego - 340 m n.p.m.) z wyjątkiem części północnego stoku (będącego własnością księży Pallotynów) oraz samego wierzchołka zwieńczonego zabudowaniami kościoła św. Karola Boromeusza i klasztoru pobernardyńskiego ufundowanego przez biskupa Marcina Szyszkowskiego.

Wzgórze zbudowane jest z wapieni organogenicznych dewonu środkowego i górnego, w którym występują, niegdyś intensywnie eksploatowane, rudy ołowiu. Na obszarze wzgórza zachowały się liczne ślady górnictwa: zapadliska w miejscach szybów, tzw. szpary oraz hałdy, obecnie porośnięte lasem i wtopione w krajobraz. Największa szpara na Karczówce (ok. 400 m dł.) znajduje się na zachodnim zboczu i widoczna jest ze szlaku turystycznego koloru czerwonego. Teren rezerwatu posiada walory naukowe i krajobrazowe, które udostępnia oznakowana ścieżka edukacyjna. W dziewięciu punktach ustawiono tablice informacyjne na których przedstawiono m.in. 3 stanowiska geologiczne i 3 obiekty dawnego górnictwa. Jej początek znajduje się u podnóża Karczówki przy skrzyżowaniu ulic: Podklasztornej i św. Barbary.

Południowe stoki Karczówki zbudowane są z gruboławicowych wapieni, na których widać liczne formy krasu powierzchniowego. W partiach szczytowych występują szare, płytowe i skaliste wapienie wykształcone w facji rafowej. Na północnych stokach Karczówki odsłaniają się ciemne łupki krzemionkowe należące do dolnego karbonu. Na terenie Karczówki występuje wiele roślin chronionych: sasanki, bluszcze, storczyki, lilia złotogłów.
 

Do rezerwatu, z centrum miasta można dotrzeć idąc ul. Karczówkowską. Zwieńczona piękną barokową budowlą sakralną Karczówka widoczna jest z wielu miejsc Kielc, a nawet spoza ich granic (Pasmo Oblęgorskie). Stanowi charakterystyczny element krajobrazu zachodniej części miasta. Jako ciekawostkę można podać, że kościół na Karczówce jest kościołem nie orientowanym, wprawdzie wybudowany na osi wschód-zachód, ale z ołtarzem nie po stronie wschodniej, lecz zachodniej.

W zespole klasztornym zainteresowani geologią mogą zobaczyć unikalną rzeźbę św. Barbary, odkutą w bryle rudy ołowiu - galenie, wykonany z kieleckiego marmuru ołtarz główny oraz schody z dwukolorowego piaskowca. Ponadto oprócz cennej architektury możemy podziwiać eksponaty w muzeum im. św. Jana Pawła II, m.in. z darami jakie Ojciec Święty otrzymał w czasie swych pielgrzymek po różnych kontynentach.

Z tarasu widokowego rozpościera się panorama na Górę Dobrzeszowską, Górę Kuźniacką, Górę Perzową, Górę Sieniawską, Górę Baranią, przełom rzeki Bobrzy, Ciosową, Wykieńską, (Wzgórza Tumlińskie), Pasmo Masłowskie z Klonówką, Radostową, Łysicę i Święty Krzyż. Rezerwat Karczówka jest miejscem ogólnie znanym jako miejsce spacerów i wycieczek.

 

Na stoku góry Karczówka u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej znajduje się Ogród Botaniczny https://geonatura-kielce.pl/pl/
 

Ogród Botaniczny w Kielcach jest jednym z obiektów Geonatury Kielce. Położony jest na południowo-wschodnich stokach góry Karczówka (341 m n.p.m.), skąd rozpościera się wspaniała panorama na Kielce oraz okalające miasto pasma Gór Świętokrzyskich, w tym najwyższe z nich – Łysogóry. Ogród zajmuje powierzchnię około 13 hektarów. Został on utworzony m.in. w celu prezentacji i zachowania genów flory regionalnej i lokalnej pochodzącej z regionu świętokrzyskiego, która wyróżnia się dużym bogactwem na tle całego kraju. Jest także jedynym ogrodem w Europie, który na swoim terenie posiada odsłonięcie geologiczne, w którym doskonale widać wejścia do jaskiń, skamieniałości sprzed 360 mln lat oraz żyłę galeny (rudę ołowiu), która  na tym terenie była eksploatowana od średniowiecza. W celu ułatwienia zwiedzania Ogród podzielono na działy tematyczne, a te z kolei – na kolekcje. Najbardziej interesującymi są: kolekcja róż (różanka), kolekcja różaneczników i azalii, wrzosowisko, kolekcja traw ozdobnych (tzw. ogród mgieł), dział flory wodnej i bagiennej obejmujący 4 zbiorniki wodne oraz rozległe alpinarium z wodospadem. Na uwagę zasługuje także chroniona in situ murawa kserotermiczna z szeregiem rzadkich, chronionych i zagrożonych gatunków roślin.  Ogród podlega nieustannym zmianom, tak aby cieszyć i pobudzać zmysły wszystkich odwiedzających. Warto odwiedzać go w różnych porach roku, ponieważ w każdej z nich wygląda inaczej, jednak zawsze zjawiskowo. Poza funkcją turystyczno-rekreacyjną, działalnością konserwatorską i naukową, Ogród Botaniczny w Kielcach prowadzi także działalność edukacyjną. Ogród jest również jedynym w Polsce, który posiada miejsce przystosowane do prowadzenia zajęć z hortiterapii czynnej, czyli terapii wykorzystującej rośliny i ogrody w procesie leczenia. W Ogrodzie można skorzystać z licznych wolnostojących leżaków, jednak warto zabrać ze sobą także koc lub parasol, który ochroni zarówno przed deszczem, jak i przed słońcem. Ogród, jak i całą Geonaturę Kielce, można zwiedzać przy użyciu aplikacji mobilnej, dostępnej na Google Play.  Na terenie Ogrodu znajduje się kawiarnia „Wesoła Kafka”, gdzie można zjeść m.in. przepyszne lody oraz napić się aromatycznej kawy lub innych napojów chłodzących.Uwaga! Nie można wchodzić ze zwierzętami. Ze względu na duże spadki na terenie Ogrodu zabronione jest poruszanie się na rowerach, deskorolkach, hulajnogach, wrotkach, rolkach itp.

Film o walorach rezerwatu Karczówka

 

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności