Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Kamera internetowa na Rynek Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Kielce - Turystyka Pozytywnych Emocji
 

 

Kielce
 

 

świętokrzyskie travel

 

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

„Tyrolka na Kadzielni” by Mateusz Dembski

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Szlak zielony

Szlak spacerowy- zielony


0,0 km - Plac Artystów, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej - ul. Sienkiewicza 29
0,2 km - Park Miejski
0,7 km - Skwer Szarych Szeregów, Aleja Sław, pomnik
1,6 km - Kadzielnia, punkt widokowy
1,9 km - Stadion Miejski „Suzuki Arena”
2,2 km - ul. Ściegiennego, dojście do cmentarzy
2,3 km - ul. Zgody, dojście do Muzeum Geologicznego
2,6 km - ul. Skalista, dojście do stanowiska dokumentacyjnego
3,4 km - ul. Tarnowska
3,6 km - rezerwat Wietrznia
4,7 km - Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce
6,5 km - ul. Domki, połączenie ze szlakiem spacerowym żółtym
7,7 km - Kielce, Bukówka, pętla MPK

 


Szczegóły:
Z przed Regionelnego Centrum Informacji Turystycznej www.swietokrzyskie.travel wędrujemy alejkami Wzgórza Zamkowego, a następnie Parku Miejskiego do ul. Ogrodowej, którą w prawo dochodzimy do przejścia przy rondzie. Przekraczamy ul. Ogrodową i wspólnie ze spotkanymi tu oznaczeniami szlaku miejskiego (czerwony pasek między dwoma paskami białymi) skręcamy alejką w lewo skos. Mijamy z prawej pomnik poświęcony „Harcerzom poległym za Ojczyznę” i dochodzimy do głównego deptaka przy której znajduje się „Galeria zasłużonych ludzi kultury i sztuki” - Aleja Sław.

 

Idąc wzdłuż Alei dochodzimy do schodów, przy których zlokalizowane jest przejście z sygnalizacją świetlną. (Na podstawie znajdującej się obok figury Matki Bożej Piekoszowskiej umieszczono tablicę upamiętniającą złożenie meldunku przez kieleckich skautów komendantowi J. Piłsudskiemu, który wkraczał na czele swych oddziałów do Kielc w dn. 12.08.1914 roku).

 

Po przejściu na drugą stronę ulicy Krakowskiej opuszczamy szlak miejski kierując się w prawo i zaraz (przy schodkach) w lewo. Podchodzimy torem saneczkowym do punków widokowych na Kadzielni. Alejką wzdłuż wyrobiska schodzimy do Alei Legionów, którą następnie w lewo dochodzimy do skrzyżowania z ul. M. Sołtysiaka „Barabasza”, którą w prawo (z lewej stadion sportowy). Mijając cmentarz partyzancki przecinamy ulicę ks. Piotra Ściegiennego (idąc nią w prawo możemy dojść do głównego wejścia na cmentarz „stary” z zabytkową rzeźbą nagrobną i ustawionego przy parkingu pomnika „Homo homini” poświęconego ofiarom zamachów terrorystycznych). Ulicą Mała Zgoda dochodzimy do ul. Skalistej, a następnie do ulicy Wojska Polskiego. Nią w prawo, przecinając ul. Tarnowską dochodzimy do ul. J. Poniatowskiego, przy której znajduje się tablica z opisem rezerwatu „Wietrznia”. Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka zarządzana przez jednostkę Urzędu Miasta – Geonaturę Kielce, znajdująca się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym, na terenie rezerwatu „Wietrznia”. To miejsce, w którym wiedza geologiczna i geograficzna jest przekazywana w przystępny i atrakcyjny sposób. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich. W obiekcie można zwiedzić niezwykłą wystawę edukacyjną zainscenizowaną w formie futurystycznej stacji badawczej ,,Chronos’’, odbyć wirtualną podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie kapsuły 5D a także stanąć oko w oko z największym drapieżcą morskim sprzed ery dinozaurów!  Motyw dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat i jego mieszkańców, a także procesów, które przez miliony lat oddziaływały na skały dewońskie, będzie nam towarzyszył podczas zwiedzania wystawy. Wędrując przez wystawę i przenosząc się w świat dewońskich mórz i ich wybrzeży, będziemy mogli podziwiać pierwsze czworonogi, które wyszły na ląd, pradawne rafy tropikalne czy trylobity wędrujące po dnie morskim. W części wystawy zwanej ,,Geolaboratorium’’ przekonamy się jak powstają skały i skamieniałości, jak energia wnętrza Ziemi oddziałuje na powierzchnię naszej planety oraz w jaki sposób twarde skały zginają się niczym plastelina. Uzupełnieniem wycieczki po wystawie będą zajęcia ze szlifowania skał w Klubie Miłośników Geologii, wycieczka po Geologicznym Ogrodzie Doświadczeń oraz spacer po ścieżce edukacyjnej w rezerwacie Wietrznia. Imprezy cykliczne: warsztaty geologiczne w ramach Klubu Miłośników Geologii, imprezy geoedukacyjne w ramach ferii i wakacji, pikniki edukacyjne, rajdy i geologiczne gry terenowe. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.centrum-geoedukacji.pl

 

Rezerwat Wietrznia  nosi imię zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich, geologa Zbigniewa Rubinowskiego (1929-1997). Szlak prowadzi dalej lewą (płn.) stroną wyrobiska mijając z lewej niewielki staw, chroniony jako użytek ekologiczny. Ochroną objęto zbiorowisko roślinności wodnej i przybrzeżnej na obszarze jednego hektara. Podchodzimy na kulminację wzniesienia skąd roztacza się rozległy, malowniczy widok. Schodzimy w dół gdzie w obniżeniu skręcamy w prawo, wchodząc do wyrobiska. Przecinamy je i dochodzimy do Centrum Geoedukacji. Od niego idziemy w dół do ul. Daleszyckiej, którą w lewo mijamy skrzyżowanie szerokich traktów i po ok. 200 m opuszczamy naszą drogę skręcając w dróżkę w prawo. Po dojściu do ul. Domki kierujemy się w lewo i na skrzyżowaniu gdzie z lewej dochodzi szlak spacerowy żółty wspólnie z nim wędrujemy ulicą Łopuszańską do ul. Berberysowej. Następnie w lewo i prawo, mijając osiedle mieszkaniowe dochodzimy do ul. Wojska Polskiego, gdzie jest koniec szlaku zielonego przy pętli autobusowej MPK.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności