Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Sylwetki laureatów Nagród Kielc za 2005 rok

Ksiądz Grzegorz Dudek

Jest prezesem Salezjańskiej Organizacji Sportowej „Salos Cortile” Kielce. Animator rozwoju piłki siatkowej wśród dzieci i młodzieży w Kielcach. Dzięki jego zaangażowaniu w ramach Salosu tę dyscyplinę sportu uprawia blisko 500 młodych kielczan pod okiem 13 trenerów. Jest także organizatorem Ogólnopolskich i Międzynarodowych Turniejów Piłki Siatkowej, w których bierze udział kilkuset sportowców z Polski i Europy. Ksiądz Grzegorz Dudek organizuje letnie i zimowe wyjazdy dla dzieci, łącząc wypoczynek z wychowaniem poprzez sport w duchu salezjańskim. Wśród sukcesów Organizacji należy odnotować wejście drużyny młodzików do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski, a także czołowe miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych, w ogólnopolskich rozgrywkach ligi Salos RP. Drużyna kadetek zakwalifikowała się do Salezjańskich Mistrzostw Świata w piłce siatkowej, które zostaną rozegrane w tym roku w Chorwacji.

Stefan Karski

Jest prezesem Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Organizator i współorganizator wielu uroczystości, upamiętniających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Był też przewodniczącym komitetu odbudowy Pomnika Czynu Legionowego i członkiem komitetu odbudowy Pomnika Niepodległości. Razem z kolejarzami węzła PKP Kielce nawiązał ścisłe kontakty z Polakami zamieszkałymi na wschodzie - w Kociówce koło Grodna, Lwowie i Krzemieńcu. Dzięki tym kontaktom, do Kielc na wakacje przyjeżdżają polskie dzieci z Ukrainy.

Janusz Król

Muzyk, nauczyciel akademicki, animator życia muzycznego w Kielcach i Regionie Świętokrzyskim. Dyrygent chóru Filharmonii Świętokrzyskiej, kieleckiego Chóru Kameralnego i żeńskiego chóru Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia w Kielcach. Praca akademicka, jaką rozpoczął przed 30 laty w obecnej Akademii Świętokrzyskiej, przyniosła mu wiele osiągnięć i zaszczytów. Jego bogata działalność koncertowa w znaczącym stopniu przyczyniła się do popularyzacji naszego regionu w kraju i poza jego granicami Do ważniejszych koncertów zagranicznych należy zaliczyć występy chóru akademickiego w Szumen wBułgarii, w Winnicy na Ukrainie, a także w Belgii i we Włoszech. Pan Profesor jest także organizatorem seminariów i szkoleń dla nauczycieli dyrygentów. Jako prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich Akademii Świętokrzyskiej doprowadził do utworzenia wielu nowych kierunków kształcenia.

Bronisław Miszczyk

Z zawodu prawnik, od wielu lat związany ze związkami zawodowymi. Inicjował i osobiście uczestniczył w wielu akcjach sprzyjających rozwojowi Kielc. Pod jego przewodnictwem związki zawodowe wspierały i wspierają materialnie działalność kulturalno - charytatywną. Bardzo mocno zaangażował się w akcję na rzecz obrony województwa świętokrzyskiego i utrzymania Kielc jako stolicy regionu. Jako działacz związkowy, członek Rady OPZZ i wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa promuje miasto i województwo poza granicami naszego kraju.

 

Alicja Piłat

Od 9 lat jest reżyserem i choreografem zespołu inscenizacji tanecznej „Uśmiech”, skupiającego dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Praca Pani Alicji Piłat z osobami niepełnosprawnymi rozwija ich zainteresowania artystyczne, umiejętności taneczne i wokalne. Wielka determinacja, wizja artystyczna, otwartość na drugiego człowieka dają wspaniałe efekty, które doceniają najbardziej surowi krytycy. Najlepszym dowodem na to są liczne nagrody na przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, jakie zdobywają artyści z „Uśmiechu”. W opracowaniach choreograficznych Alicji Piłat powstało też wiele interesujących programów, promujących kulturę ludową naszego regionu w całej Europie.

Ewa Robak

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej, gdzie prowadzi chór akademicki. Przygotowała go do wykonania wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej takich dzieł jak: "Pasja wg. św. Mateusza" J. S. Bacha, "Missa pro pace" Wojciecha Kilara, "Te Deum" oraz kantaty "Narodziny nowego wieku" Mirosława Nizurskiego. Jest także założycielką chóru kameralnego "Fermata", z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową, konkursową i festiwalową na terenie całego kraju. W kwietniu 2004 r. "Fermata" uczestniczyła wraz z Chórem Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w prawykonaniu oratorium "Świętokrzyska Golgota" Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka. Sukces podczas premiery zaowocował koncertami w różnych miastach Polski. W maju 2005 chór uczestniczył
w premierze kolejnego oratorium "Tu es Petrus", zaś 20 sierpnia 2005 r. wystąpił na festiwalu Jedynki Sopot 2005 towarzysząc Oldze Szomańskiej
i Przemysławowi Brannemu w wykonaniu piosenki "Niech mówią że to nie jest miłość", która została na Przebojem Lata Jedynki 2005. Ewa Robak zajmuje się ponadto pracą pedagogiczną z dziećmi, prowadząc zajęcia umuzykalniające.

Piotr Rubik

Kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista. Muzyki filmowej uczył się pod kierunkiem Ennio Morricone w Sienie we Włoszech. Jako koncertmistrz Światowej Orkiestry koncertował w Ameryce Południowej i Europie, występował z wybitnymi dyrygentami. Grał też przy pierwszym pulpicie w Sinfonii Varsovii oraz wielu innych zespołach. Komponował m.in.: dla Edyty Górniak, Katarzyny Skrzyneckiej, Małgorzaty Walewskiej czy Michała Bajora. Jest również autorem muzyki teatralnej i filmowej między innymi pieśni "Dove Vai" oraz "Co ma przeminąć, to przeminie" do filmu "Quo vadis" i piosenki "Oj, kot" do filmu "Zemsta" Andrzeja Wajdy.
W 2005 roku w mediach ogólnopolskich - prasie, radiu, telewizji, Kielce pojawiały się wielokrotnie. Głównie dzięki oratorium "Tu es Petrus", którego jednym z twórców jest Piotr Rubik. Oratorium obejrzały tysiące osób w całej Polsce. Po każdym występie Piotr Rubik podkreślał, że pomysł na utwór zrodził się w Kielcach i swoją premierę miał na kieleckiej Kadzielni. Podobnie działo się z powstałym rok wcześniej oratorium "Świętokrzyska Golgota".

Mirosława Sarna

Absolwentka Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie, trener lekkiej atletyki. W 1968 roku startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, zajmując V miejsce w skoku w dal. W Atenach, rok później, zdobyła mistrzostwo Europy w tej konkurencji. Wywalczyła dwa brązowe medale podczas halowych mistrzostw Europy w Wiedniu (1970) i Rotterdamie (1973). W latach 1966 -1973 zdobyła dla Kielc siedem tytułów mistrzyni Polski i trzy wicemistrzyni. Kilkadziesiąt razy startowała w lekkoatletycznej reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych i zawodach międzynarodowych. Ma też duże osiągnięcia jako trener. Wspólnie z mężem Edmundem wychowała kilkunastu medalistów mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych, w tym - brązową medalistkę mistrzostw Europy w sztafecie 4x 400 m - Elżbietę Kapustę.

Janina Halina Zgadzaj

Przez wiele lat jako lekarz służy mieszkańcom Kielc. Zorganizowała w Kielcach Specjalistyczną Poradnię Rehabilitacyjną. Jednocześnie współorganizowała gabinety fizjoterapii w przychodniach rejonowych. W czasie stanu wojennego pracowała w Biskupim Komitecie Pomocy, niosąc lekarską pomoc rodzinom internowanych oraz osobom represjonowanym. Pomaga też dzieciom z domów dziecka i pensjonariuszom domów pomocy społecznej. Jest zaangażowana w pracę Kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności, pomagając bezrobotnym i bezdomnym. Pracuje również społecznie w Poradni Rodzinnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz w placówkach Caritas.

Koalicja Osiedlowa Bezpieczne Sandomierskie

Istnieje od listopada 2000 roku na Osiedlu Sandomierskie - Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na swoją działalność Koalicja pozyskuje środki od osób prywatnych, instytucji i stowarzyszeń. Tworzy ją grupa wolontariuszy, którzy organizują dla mieszkańców festyny, kursy samoobrony, warsztaty prewencyjne, osiedlową ligę piłki nożnej i debaty oksfordzkie. Te wszystkie działania wpłynęły nie tylko na odczuwalną poprawę bezpieczeństwa - spadek liczby wykroczeń, dewastacji oraz rozbojów, ale zintegrowały też osiedlową społeczność.

Zespół "Uśmiech" - Nagroda Specjalna

Działa od 1997 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, skupia dzieci i młodzież niepełnosprawną. Liczy 27 osób. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. W ubiegłym roku zespół został nagrodzony „Złotą Jodłą” na Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Był laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych ALBERTIANA 2005. Uczestniczył też w Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych w Lublinie i w festiwalu „Słoneczna chwila” w Kijowie, gdzie zdobył wyróżnienie „Laureata laureatów”. Choreografem zespołu jest Alicja Piłat, zaś jego opiekunem Krystyna Krzemińska. Talent artystów, ich barwne stroje i rekwizyty, ciężka praca i pasja dostarczają widzom ich spektakli wielu wzruszających przeżyć.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności