Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Sylwetki laureatów Nagród Kielc za 2008 rok

† Jan Glinczewski

Rekomendowany przez Klub Radnych Porozumienie Samorządowe W. Lubawski.

Urodził się w Winnicy na Ukrainie. Od przeszło 30 lat troszczy się o podtrzymywanie polskich tradycji narodowych, kultury, języka oraz historii. Założyciel i dyrektor Polskiej Szkoły Niedzielnej w Winnicy, gdzie naszego języka i historii uczy się przeszło dwustu uczniów w wieku od 5 do 75 lat. Od wielu lat współpracuje z naszym miastem, co zaowocowało m.in. zorganizowaniem w Kielcach Wakacyjnej Szkoły Języka i Historii dla Polaków, mieszkających w Winnicy. Winniczanie przyjeżdżali do Kielc już dwukrotnie, wielu z nich było w Polsce po raz pierwszy. Zainspirował również kieleckich samorządowców do przeprowadzenia zbiórki polskich książek, które trafiły do Szkoły Niedzielnej. Dzięki wieloletnim staraniom Jana Glinczewskiego - władzom Kielc udało się w maju 2008r. doprowadzić do wmurowania, w 90. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego w Winnicy w 1920r. Jego ogromny wkład w krzewieniu polskiej kultury i języka na Ukrainie doceniły władze RP honorując go w 2008 r. medalem Pro Memoria.

Sławomir Golemiec

Rekomendowany przez  przewodniczącego Klubu Radych Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Karysia.

Artysta plastyk od wielu lat współpracujący z kieleckimi instytucjami kultury (Teatr im. S. Żeromskiego, KCK, WDK). Szczególnym uznaniem w 2008 roku cieszyły się jego afisze i wizualizacje do takich wydarzeń jak: Off Fashion 2008, Zakochany Paryż, Świętokrzyska Nagroda Jakości 2008, Świętokrzyskie Dni Turystyki 2008. W swoim dorobku ma również wiele niepowtarzalnych akcji artystycznych, jak np. spektakl Beckett (kilkumetrowe litery przestrzenne ustawione w ciągu ul. Sienkiewicza ) czy też malowane na żywo plakaty, promujące retrospektywną wystawę malarstwa profesora warszawskiej ASP – Mariana Czapli. Wielokrotnie wspierał akcje charytatywne i organizujące je instytucje.

Ks. Prałat Wiesław Jasiczek

Rekomendowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Budowniczy Kościoła i proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Założyciel Świętokrzyskiego Parafialnego Klubu Sportowego RODZINA. Klub stawia sobie za cel wychowanie przez sport dzieci z różnych środowisk. Skupia młodzież nie tylko z parafii, a na swoim koncie ma wiele sukcesów sportowych w kraju i zagranicą. Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów młodzi ludzie mogą uzyskać między innymi w działającej przy parafii świetlicy socjoterapeutycznej, prowadzonej wspólnie z Caritas. Odbywają się tu różnorodne zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, pochodzących ze środowisk zaniedbanych wychowawczo, a także nieodpłatne korepetycje. W podziemiach kościoła urządzono, z inicjatywy księdza proboszcza, salę teatralno-sportową. Cyklicznie organizowane są tu także akcje pomocy potrzebującym oraz spotkania grup charytatywnych. Parafia wspiera dożywianie dzieci z rodzin ubogich, uczęszczających do trzech pobliskich szkół.

Marek Maciągowski

Rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Dziennikarz i publicysta redakcji Echa Dnia, wykładowca przedmiotów dziennikarskich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od kilkunastu lat ważnym nurtem jego działalności są stosunki polsko-żydowskie. Jego książki dotyczące m. in. śladów życia Żydów w naszym regionie (Kielce, Łopuszno, Chmielnik) znalazły się w wielu renomowanych bibliotekach na całym świecie i przyczyniają się do pogłębiania przyjaznych kontaktów między naszymi narodami.

Antoni Pawłowski

 Rekomendowany przez Klub Radnych Platformy Obywatelskiej.

W maju 2009 roku mija 55 lat od dnia, kiedy na kolumnie sportowej jednego z kieleckich dzienników ukazał się jego pierwszy tekst. Przez lata współpracował, jako dziennikarz sportowy, ze wszystkimi gazetami w Kielcach. Był także autorem cyklu audycji pt. Historia kieleckiego sportu i Historia Igrzysk Olimpijskich, które w latach 2007 – 2008 były emitowane na antenie Radia Kielce. Wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w naszym mieście współorganizował konkursy dla młodzieży pt. „Historia kieleckiej piłki nożnej” oraz „Historia Igrzysk Olimpijskich”. Dzięki jego wydatnej pomocy i współpracy z MOSiR-em powstała wystawa pn. „Historia Sportu Kielc”, którą oglądać można w Wielofunkcyjnej Sportowej Hali Legionów przy ul. Bocznej.

Antoni Pawłowski to propagator sportu, zasłużony działacz sportowy oraz wielki znawca historii sportu. Jest współautorem publikacji poświęconych kieleckiemu footballowi, piłce ręcznej, bogatym tradycjom kolarskim czy wreszcie „Świętokrzyskiej encyklopedii sportu”. Obecnie wraz z Markiem Michniakiem przygotowuje wydanie albumowe pt. „Historia Sportu Kielc”.

Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia Kielce

Rekomendowana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kielcach Krzysztofa Słonia za cykl wakacyjnych koncertów pod nazwą: Tak gra orkiestra wojskowa.

Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Kielcach to jedyna niekomercyjna rozgłośnia w regionie. Wielokrotnie jej dziennikarze inicjowali i inicjują akcje, cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Radio Kielce podczas wakacji 2008r. zrealizowano w mieście 8 koncertów, podczas których kielczanie mieli możliwość wysłuchania orkiestr wojskowych z całego kraju. Koncerty przyciągnęły do stolicy województwa mieszkańców z regionu, a także licznych turystów. Cykl został pomyślany tak, aby możliwie szerokiej publiczności zaprezentować nie tylko muzykę wojskową, lecz również rozwijające się Kielce. W każdą wakacyjną niedzielę do Kielc przyjeżdżały inne orkiestry wojskowe z całej Polski.

Marek Sochacki

Rekomendowany przez Klub Radnych SLD.

Prowadzi zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów z Kielc i województwa świętokrzyskiego. Specjalista terapii uzależnień. Jest kierownikiem Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Kielcach, który zorganizował. Przyczynił się także do utworzenia Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia MONAR. Jest jego przewodniczącym. Zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Lutej, w gm. Stąporków, w którym leczą się młodzi ludzie, uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Jest tam terapeutą i wychowawcą.

Marek Sochacki jest inicjatorem i współorganizatorem wielu akcji społecznych, między innymi imprezy pod hasłem "3 x Nie. Nie narkotykom, Nie alkoholizmowi, Nie przemocy", która od kilku lat odbywa się w Parku Miejskim w Kielcach, koncertów "Monar - nie jesteś sam", festynów "Pierwszy dzień wiosny bez narkotyków" czy wreszcie cyklu "Radosne wakacje bez uzależnień" – organizowanego wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach.

„SUPON” sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Handlowo – Techniczne

Rekomendowane przez Staropolską Izbę Przemysłowo – Handlową.

Jest następcą działającego od 1958 r. przedsiębiorstwa państwowego. Powstała w wyniku prywatyzacji w 2000 roku. Od 50 lat zabezpiecza mienie i życie kielczan. Oprócz ochrony przeciwpożarowej i mienia, od wielu lat spółka prowadzi również działalność handlową i usługową w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz budownictwa. Firma otrzymała wiele nagród i certyfikatów, wśród nich m.in. Świętokrzyską Nagrodę Jakości, tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play, certyfikat honorowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Była też nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Marek Tercz

Rekomendowany przez Klub Radnych Porozumienie Samorządowe W. Lubawski.

Kielecki bard. Dyrektor Artystyczny Sceny Autorskiej w Kieleckim Centrum Kultury. Poeta, kompozytor, reżyser, pedagog i dziennikarz. Twórca spektakli teatralnych, między innymi. „Lament Róży nad światem” czy „Żyd na beczce”. Tworzy muzykę teatralną, przygotowuje adaptacje teatralne wielu utworów literackich. Debiutował na deskach Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1972 roku. Do dziś jest członkiem Rady Artystycznej tego przedsięwzięcia oraz jurorem. Współpracował również z warszawskim klubem Hybrydy oraz krakowską Piwnicą pod Baranami. Od 1994 roku związany z Kieleckim Centrum Kultury. Współtworzył Teatr ECCE HOMO. Zaproszony do udziału w światowej uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w grudniu 2008 roku, gdzie Ilona Sojda wraz z kieleckimi muzykami zaprezentowała Kadish dla Róży jego autorstwa. Marek Tercz jest członkiem kapituły nagrody im. Jacka Kaczmarskiego, przyznawanej przez Instytut Sztuki w Krakowie oraz nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawanej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Fundacja Vive Serce Dzieciom

Rekomendowana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kielcach Krzysztofa Słonia.

Od pięciu lat organizator Małej Ligi Piłki Ręcznej. To jedyna tego typu impreza w Polsce. Turnieje rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywki angażują środowiska lokalne (samorządy, szkoły rodziców). W zawodach, odbywających się w 18. halach sportowych, wzięło udział do tej pory kilkaset szkół z terenu całego województwa i kilka tysięcy młodych sportowców. Mała Liga Piłki Ręczne, to pomysł na aktywizację środowisk lokalnych i promocja tej, coraz bardziej popularnej i uznawanej w naszym kraju, dyscypliny sportu.

Świętokrzyski Klub „Amazonki” przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Rekomendowany przez Stowarzyszenie Świętokrzyski Fundusz Lokalny.

„Pomagając innym, pomagasz sobie” to dewiza Świętokrzyskiego Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki”, działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Od 20 lat jego członkinie zaangażowane są w działalność edukacyjną, propagując prozdrowotne nawyki kobiet oraz przekonując je do badań profilaktycznych. Służą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. „Amazonki” propagują wiedzę o zapobieganiu i leczeniu raka piersi. Organizują różnorodne formy zajęć oraz turnusy rehabilitacyjne, przywracające kobiety po zabiegach do sprawności psycho-fizycznej. Klub pomaga i integruje także poprzez imprezy kulturalne, sportowe oraz turystyczne. Liczne sukcesy Klub „Amazonki” zawdzięcza działalności przeszkolonych ochotniczek. Pomagają kobietom w przezwyciężeniu choroby nowotworowej. Doskonale rozumieją ich problemy, ponieważ same tego doświadczyły. W ubiegłym roku odwiedziły niemal 750 kobiet w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W samym klubie, podczas 250 dyżurów, służyły pomocą przez prawie 1000 godzin.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności