Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Bacău- Rumunia

Bacău (dawniej po polsku znane jako Baków) to miasto założone w V wieku we wschodniej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Bacau, nad Bystrzycą, w pobliżu jej ujścia do Seretu. Ośrodek regionu eksploatacji ropy naftowej. W mieście działa Uniwersytet, ponadto instnieje klub piłkarski FCM Bacău, port lotniczy (BCM) i dwie elektrownie wodne. Bacău słynie ze Slanic Moldavie (Perła Mołdawii) - ośrodka leczniczego znanego ze swych specjalistycznych terapeutycznych kuracji oraz malowniczego położenia. Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest największe, podziemne sanatorium w Europie, położone wewnątrz starej kopalni soli.
Współpraca oparta jest na podstawie listu intencyjnego podpisanego w dniu 21 10 2008 pomiędzy prezydentem Bacặu - Romeo Stavarache a Prezydentem Kielc – Wojciechem Lubawskim. Podpisany dokument jest wstępem do zawarcia umowy partnerskiej.
Przemysł:

  • maszynowy
  • celulozowo-papierniczy
  • drzewny
  • skórzano - obuwniczy
  • włókienniczy
  • spożywczy
  • chemiczny
     

Współpraca oparta jest na podstawie listu intencyjnego podpisanego w dniu 21 10 2008 pomiędzy prezydentem Bacặu - Romeo Stavarache a Prezydentem Kielc – Wojciechem Lubawskim. Podpisany dokument jest wstępem do zawarcia umowy partnerskiej.

 


Mer Cosmin Necula (od 5 czerwca 2016)

Powierzchnia 43 km²

Położenie 46° 35' N 26° 55' E 

Liczba mieszkańców 178 203

Gęstość zaludnienia 1 872 os./km²

Aglomeracja 273 000

ADRES Urzędu Miasta Bacău

PRIMARIA MUNICIPIULUI BACAU

Strada Marasesti nr.6,

Bacau, cod postal 600017

Kontakt:

Tel: 0234.581.849

Fax: 0234.588.757

E-mail:

WWW: http://www.primariabacau.ro/

Obchody 602 rocznicy nadania praw miejskich zaprzyjaźnionemu z Kielcami - Miastu Bacău w Rumunii uświetnił swoim występem kielecki zespół muzyczny „Belzebong”. Na zaproszenie Mera Bacău, Kielczanie wystąpili w dniu 2 października 2010 roku (sobota) podczas wielkiego festynu rodzinnego w parku miejskim. Koncertowi towarzyszyły kiermasz rękodzieła ludowego oraz festiwal tradycyjnej kuchni rumuńskiej serwowanej „pod chmurką”.
Drugi dzień Święta Miasta przeznaczony został na występy rumuńskich gwiazd muzyki pop. „Dni Bacău” podobnie do naszego lokalnego „Święta Kielc” cieszyły się ogromną popularnością wśród wszystkich mieszkańców Miasta nad Bystrzycą.

14 - 19 września 2010
W dniach 14 - 19 września 2010 w Kielcach odbywał się zorganizowany przez Referat Współpracy z Zagranicą projekt zatytułowany "Zjednoczeni poprzez trudną historię" skierowany do młodzieży z miast partnerskich Kielc. Projekt kładł szczególny nacisk na pogłębianie relacji partnerskich, budowanie przyjaźni na bazie pozytywnych doświadczeń. Spotkania zakładały szczerą, odważną rozmowę o naszej wspólnej, często tragicznej, europejskiej przeszłości.

Uczestnikami wydarzenia, trwającego sześć dni, była zainteresowana historią m.in. młodzież szkolna z Bacău.

Więcej nt projektu: http://www.um.kielce.pl/pl/wspolpraca_z_zagranica/projekty/zjednoczeni_poprzez_trudna_histo/  

21 pażdziernika 2008 r. na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego w Kielcach gościł prezydent rumuńskiego miasta Bacău - Romeo Stavarache. W ratuszu został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy rumuńskim Bacău a Kielcami. Podstawowym celem tej współpracy ma być wzajemne tworzenie dogodnych warunków dla zagranicznej działalności przedsiębiorców z Bacău i Kielc. Planowana współpraca dotyczyć ma również kultury, sportu i edukacji oraz wspólnego udziału w europejskich projektach.

Rumuński gość w czasie swojej jednodniowej wizyty w Kielcach zwiedził śródmieście i nowoczesne obiekty sportowe oraz spotkał się z przedstawicielami obecnych już w Bacău kieleckich firm - Cersanitu i Barlinka.

"Polska Prezydencja w Unii Europejskiej: Kielce i miasta partnerskie"

1 lipca 2011 roku Polska objęła Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To nie tylko duże wyzwanie polityczne i organizacyjne na szczeblu krajowym i europejskim, ale także spora szansa dla Polski w kształtowaniu Unii Europejskiej. Miasto Kielce pragnie włączyć się w dyskusję nad priorytetami przyjętymi przez nasz kraj na czas Polskiej Prezydencji w Radzie UE, takimi jak: Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne czy kwestie dotyczące rozwoju wspólnego rynku europejskiego.


Te wyjątkowe okoliczności stały się impulsem do zorganizowania 23 września 2011 roku w Targach Kielce międzynarodowej konferencji "Polska Prezydencja w Unii Europejskiej: Kielce i miasta partnerskie". W wydarzeniu tym brali udział przedstawiciele naszych partnerskich miast z Niemiec, Ukrainy, Węgier, Izraela i Rumunii. Spotkaniu towarzyszył panel ekspertów na temat polityki wschodniej Unii Europejskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele MSZ, Parlamentu Europejskiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Projekt "Europejska Komunikacja Poprzez Kulturę"

 

Zakończył się międzynarodowy projekt Miasta Kielce"Europejska Komunikacja Poprzez Kulturę",  który uzyskał akceptację Komisji Europejskiej oraz został zakwalifikowany do otrzymania dofinansowania w ramach Programu "Europa dla Obywateli".


Projekt  był realizowany w dniach 7 - 11 września br. a wśród uczestników znajdowała się grupa młodzieży z Kielc oraz miast partnerskich i zaprzyjaźnionych: Gotha (Niemcy), Budapesztu-Czepel (Węgry), Bacău (Rumunia), Winnicy (Ukraina) oraz Vinicy (Macedonia).


Zakres tematyczny wydarzenia obejmował: dialog międzykulturowy, unijne wartości, prawa oraz możliwości obywateli. Projekt miał na celu pokazanie młodym ludziom jak istotna w budowaniu społeczeństwa europejskiego jest kwestia zrozumienia i poszanowania inności każdego Europejczyka jako indywidualnej jednostki zakorzenionej w kulturze narodowej i tradycji lokalnej. Odmienne tradycje, kulturowe, światopoglądowe i religijne są skarbnicą wiedzy na temat europejskiej tożsamości oraz źródłem naszej jednej wspólnej europejskiej kultury. Są przez to podstawą do prowadzenia dialogu o osobistym i wspólnym miejscu w Europie każdego uczestnika projektu i każdego mieszkańca starego kontynentu. Kluczowym wydaje się również uświadomienie młodzieży na temat możliwości i korzyści dla nich wynikających z obywatelstwa europejskiego.

 

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z projektu

 

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności